Ovi lideri se nalaze na listi najtraženijih Međunarodnog krivičnog suda: Terete ih za strašne zločine
Nakon što je tužilac Međunarodnog krivičnog suda zatražio raspisivanje naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, njegovog ministra odbrane i trojice vođa Hamasa zbog navodnih ratnih zločina, podsetimo koji su još lider na listi najtraženijih
Tužilac Međunarodnog krivičnog suda (MKS) zatražio je nedavno izdavanje naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, njegovog ministra odbrane i trojice lidera Hamasa zbog navodnih ratnih zločina, piše Rojters.
Ako ti zahtevi budu odobreni, izraelski i lideri Hamasa će se pridružiti listi osumnjičenih za ratne zločine koji su još uvek na slobodi pred sudom u Hagu. Evo pregleda najistaknutijih imena među njima.
Ruski predsednik Vladimir Putin
MKS je izdao nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina u martu 2023. godine, optužujući ga za ratni zločin ilegalne deportacije stotina dece iz Ukrajine.
Kremlj je ovu odluku nazvao besmislenom i više puta je negirao optužbe da su njihove snage počinile zločine tokom invazije na susednu zemlju.
Putin je treći aktuelni predsednik kome je uručen nalog za hapšenje od strane MKS.
Bivši predsednik Sudana Omar al-Bašir
MKS je izdao nalog za hapšenje Omara al-Bašira 2009. godine, optužujući ga za organizovanje genocida, zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina u sudanskoj regiji Darfur, gde je ubijeno oko 300,000 ljudi, a više od dva miliona je raseljeno.
Bašir i neki od njegovih saveznika su zatvoreni u Sudanu nakon ustanka 2019. godine, ali nikada nisu poslati u Hag.
Vojska je saopštila da je bivši diktator premešten iz zatvora u vojnu bolnicu u aprilu prošle godine.
Ugandski ratni vođa Džozef Koni
Koni, osnivač i vođa Božje armije otpora (LRA), je najdugotrajniji begunac MKS-a. Nalog za njegovo hapšenje izdat je 2005. godine.
Sudije MKS-a su ranije ove godine donele neviđenu odluku da omoguće tužiocima da podnesu optužnicu protiv njega u odsustvu.
Tužilaštvo želi da optuži Konija za 36 tačaka ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti, uključujući ubistvo, silovanje, korišćenje dece vojnika, seksualno ropstvo, prisilni brak i prisilnu trudnoću.
Saif al-Islam Gadafi
MKS je izdao nalog za hapšenje sina bivšeg libijskog predsednika Muamera Gadafija 2011. godine zajedno sa njegovim ocem, koji je uhvaćen i ubijen u oktobru te godine.
Nekoliko dana nakon što je njegov otac ubijen, Saifa al-Islama Gadafija su uhvatili borci iz Zintana, gde je ostao u zatočeništvu do puštanja na slobodu po zakonu o amnestiji 2017. godine.
Poslednjih godina je pokušavao da se kandiduje na predsedničkim izborima u Libiji, koji su odloženi 2021. godine i od tada nisu održani.
U neobičnom obrtu, trenutni tužilac MKS-a Karim Kan je bio advokat mlađeg Gadafija na MKS-u nešto više od godinu dana, sve dok se nije povukao 2018. godine.
Kan je postao glavni tužilac MKS-a 2021. godine.
(Telegraf.rs)