Džek Saliven hitno doputovao u Jerusalim: Šta Sjedinjene Države traže od Benjamina Netanjahua?

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Bajdenova administracija radi na mogućoj normalizaciji odnosa između Saudijske Arabije i Izarela uz posvećenost rešenju koje podrazumeva dve države Izrael i Palsetinu, a koji u međunarodnoj zajednici već dugo važi za formula za mir

Foto: Tanjug/AP

Džejk Saliven, savetnik za nacionalnu bezbednost američkog predsednika Džozefa Bajdena, hitno je doputovao u Izrael, gde se sastao sa premijerom Benjaminom Netanjahuom. Kako je preneo "BBC", Saliven je urgirao od Netanjahua da rat u Pojasu Gaze poveže sa "političkom strategijom" za budućnost ove teritorije.

Saliven je doputovao u Izrael iz Saudijske Arabije, gde se sastao sa tamošnjim zvaničnicima. Salivenov dolazak je usledio samo dan nakon što je Beni Ganc, ministar iz ratnog kabineta izraelske vlade zapretio da će podneti ostavku ukoliko premijer Netanjahu ne iznese "plan za Pojas Gaze posle rata":

Izraelski premijer se od početka rata protiv Hamasa 7. oktobra prošle godine, nakon napada ove terorističke organizacije u kome je ubijeno oko 1.200 vojnika i civila, nije izjašnjavao o svojoj viziji palestinske enklave posle sukoba. Netanjahu je u nekoliko navrata poručio da je fokusiran "potpunu pobedu".

Međutim, došlo je do razdora među političkim liderima u Izraelu po ovom pitanju. Ministar Ganc i ministar odbrane Joav Galant smatrjau da Izrael ne bi trebalo da zadrži vojnu upravu u Pojasu Gaze, dok drugi uključujući i članove ekstremno desničarske koalicione vlade premijera Netanjahua smatrjau da je vojna upotreba neophodna kako bi se porazio Hamas.

Džejk Saliven, koji važi za osobu od poverenja predsednika Bajdena, smatra da je neophodno da "Izrael uskladi vojne operacije sa političkom strategijom koja može da obezbedi poraz Hamasa, oslobađanje talaca i bolju budućnost za Pojas Gaze2, navodi se u saopštenju Bele kuće.

Bajdenova administracija radi na mogućoj normalizaciji odnosa između Saudijske Arabije i Izarela uz posvećenost rešenju koje podrazumeva dve države Izrael i Palsetinu, a koji već dugo u međunarodnoj zajednici važi za formula za mir.

U međuvremenu u Pojasu Gaze su se nastavili žesotki sukobi. Ujedinjene nacije tvrde da je oko 800.000 Palestinaca napustilo južni grad Rafu, gde se očekuje nova izraelska kopnena ofanziva. Većina raseljenih potiču iz drugih delova Pojasa Gaze, koje su napustili nakon izreaelskih ovjnih operacija.

Istovremeno pojačani su i sukobi na severu Pojasa Gaze, gde Izraelske odbrambene snage (IDF) tvrde da je došlo do pregrupisavanja boraca Hamasa. U pitnaju je teritorija za koju su izraelski vojni zvaničnici tvrdil da je očišćena od terorista.

Sjedinjene Države su ranije u više navrata upozoravale izraelske vlasti da ne pokreću kopnenu ofanzivu punog obima bez plana o zaštiti civila. Bela kuća je potvrdila da je suspendovala slanje pojedinih vrsta naoružanja Izraelu jer bi ono moglo da bude bude iskorišćeno za ubijanje civila.

Prema palesitnskom ministarstvu zdravlja od početka sukoba u Pojasu Gaze je poginulo 35.456 osoba, među kojima je veliki broj civila.

(Telegraf.rs)