Saveznici zbijaju redove: Pojedine članice NATO razmatraju slanje vojnih instruktora u Ukrajinu
Ukrajina je zatražila od Sjedinjenih Država i savezinika pomoć u obuci 150.000 svojih vojnika kako bi se oni što pre rasporedili duž linije fronta
Nekoliko zemalja članica NATO razmatra slanje vojnih instruktora i "ugovoraca" u Ukrajinu kako bi pomogli u obuci ukrajinskih vojnika, kao i popravci zapadnog naoružanja i opreme. Kako je preneo "The New Yort Times", Ukrajina je od Sjedinjenih Država i saveznika zatražila pomoć u obuci 150.000 kako bi se oni što pre rasporedili duž linije fronta.
Američka vojska smatra da bi slanje instruktora u Ukrajinu omogućilo da se u realnom vremen prikupljaju informacije o promenama i svim dešavanjima na frontu što bi omogućilo instruktorima da se adaptiraju, odnosno da prilagode način obuke ukrajinskih snaga.
Međutim, Sjedinjene Države su daleko od donošenja odluke o slanju instruktora na front jer bi ruski napad na njih mogao da dovede do uključivanja NATO u sukob, a neophodno bi bilo i pojačati PVO odbranu kako bi se oni zaštitili.
Američki dnevnik je citirao jednog od zvaničnika koji je želeo da ostane anoniman, a koji je naveo da bi obuka ukrajinskih snaga mogla da se vrši u Lavovu, gradu na krajnjem zapadu Ukrajine, koji je daleko od linije fronta, ali koji je do sada u više navrata bio meta ruskih raketnih napada.
Drugi zvaničnici navode da bi značajan broj ukrajinskih vojnika mogao da bude obučen u susednoj Poljskoj ili Nemačkoj, kao i do sada, ali da bi njihov veliki broj izazvo velike logističke probleme.
Drugi saveznici iz NATO, uključujući Veliku Britaniju, Nemačku i Francusku, rade na slanju "ugovoraca" u ukrajinu kako bi pomogli u popravci zapdnjačkog oružja što bliže frontu.
Pentagon i Bela kuća razmatraju izmenu zakona o zabrani slanja vojnik apod ugovorom u ukrajinu, iako se mali broj njih sada već nalazi u ovoj zemlji i angažovan je na održavanju "specifičnih oružanih sistema", uključujući i PVO raketni sistem "Patriot".
Debatu o slanju NATO trupa u Ukrajinu ranije je pokrenuo francuski predsednik Emanuel Makron, koji je u februaru, kako je "Telegraf.rs" preneo, izjavio da bi NATO trebalo da pošalje vojsku ukoliko Rusija porobije linije fronta.
Pojedine zemlje, pre svega baltičke - Letonija, Estonija i Litvanija su podržale ovu ideju, ali glavne članice Alijanse, među kojima je i Jens Stoltenberg, gensek NATO, su protiv.
(Telegraf.rs)