Vašington nudi Izraelu obaveštajne podatke o liderima Hamasa u zamenu za odustajanje od napada na Rafu

O. S.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Istovremeno SAD su ponudile Izraelu i pomoć u obezbeđivanju više hiljada šatora kako bi se izgradila čitava naselja sa sistemima za dostavu hrane, vode i pružanje medicinskih usluga, tako da Palestinci evakuisani iz Rafe imaju odgovarajuće uslove za život

Foto: Tanjug/AP

Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena u nameri da što pre spreči izraelsku ofanzivu punog obima na Rafu nudi vlastima u Tel Avivu obaveštajne podatke o liderima Hamasa". Kako prenosi "Washington post", izraelski premijer Benjamin Netanjahu je obećao ulazak izraelskih trupa u Rafu uz upotrebu "ekstremne sile", dok u Vašingtonu žele da to bude operacija sa jasno definisanim ciljem uz izbegavanje civilnih žrtava.

Sjedinjenje Države zbog toga Izraelu nude obaveštajne podatke koji će pomoći da se lociraju lideri Hamasa, kao i da se pronađu sakriveni podzemni tuneli u kojima se oni kriju. To navode četiri izvora upoznata sa ponudom koja je upućena izraelskim vlastima.

Istovremeno SAD su ponudile Izraelu i pomoć u obezbeđivanju više hiljada šatora kako bi se izgradila čitava naselja sa sistemima za dostavu hrane, vode i pružanje medicinskih usluga, tako da Palestinci evakuisani iz Rafe imaju odgovarajuće uslove za život.

Izvori koji su želeli da ostanu anonimni naveli su sa američki predsednik Bajden i njegovi viši pomoćnici poslednjih nedelja iznose ove ponude u nameri da se ograniči najavljena izraelska vojna akcija na grad gde se nalazi više od 1,3 miliona Palestinaca, od kojih su većina izbeglice iz drugih delova Pojasa Gaze.

Vašington dostavlja obaveštajne podatke Izraelu tokom čitavog rata koji traje više od sedam meseci, a nakon napada Hamasa na Izrael od 7. oktobra kada je ubijeno više od 1.200 vojnika i civila, dok ih je oko 200 oteto.

Američki zvaničnici pokušavaju da ubede izraelske saveznike da je moguće uništiti preostale bataljone Hamasa preciznim udarima iz vazduha, baš kao i lidere ove terorističke organizacije, a bez pokretanja kopmene ofanzive punog obima. U SAD smatraju da će biti potrebno nekoliko meseci da se bezbedno evakuišu stotine hiljada palestinskih civila koji trenutno žive u nehumanim uslovima u Rafi.

U Beloj kući smatraju da oni ne mogu jednostavno biti prebačeni u već razrušene delove Pojasa Gaze već da im se mora obezbediti osnovna infrastruktura - sklonište, hrana, voda i medicinska pomoć, a ne da budu izloženi glađu i bolestima.

"Humanitarna zajednica je vrlo skeptična jer nema sigurnog mesta gde mogu da se evakuišu civili iz Rafe. Došli smo do linije gde je kraj rata bez napada na Rafu", rekao je Džeremi Konindjuk, bivši zvaničnik USAID u administraciji bivšeg predsednika SAD Baraka Obame.

Izrael je sve izolovaniji u međunarodnoj zajednici, dok raste boj poginulih palestinskih civila. Njihov broj je premašio 35.000 prema navodima palestinskog ministarstva zdravlja. Istovremeno pod sve žešćim udarima je i sam Bajden, kako u inostranstvu tako i u zemlji, gde ga u novembru očekuju neizvesni predsednički izbori.

Izbeglice u šatorima u Rafi Foto: Tanjug/AP

Na drugoj strani izraelski lideri tvrde da moraju da završe započeto i unište Hamas i tunele ispoz Rafe u kojima se navodno kriju njegovi lideri i oteti izraelski civili i vojnici. Nakon što su izraelski tenkovi neadno zauzeli granični prelaz između Pojasa Gaze i Egipta više od 110.000 civila je napustilo Rafu.

Podsećamo, američki predsednik Bajden ranije je suspendovao slanje naoružanja Izraelu zbog najave ofanzive na Rafu, dok je izraelski premijer Benjamin Netanjahu poručio da će se Izrael boriti i noktima ukoliko bude bilo potrebno.

(Telegraf.rs)