Vojska ima pravo da likvidira sve koji odbiju iseljenje zbog izgradnje eko-grada: Već pala prva žrtva?

O. S.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Neom je projekat vredan 500 milijardi dolara i deo je Saudisjke vizije 2030, koja predstavlja strategiju zvaničnog Rijada da ekonomiju pustinjske kraljevine udalji od naftne industrije

Foto: Tanjug/AP

Vlasti u Saudijskoj Arabiji su dozvolile upotrebu smrtonosne sile kako bi se raščistilo zemljište za izgradnju futurističkog eko-grada, u okviru projekta iza koga stoji više zapadnih kompanija, potvrdio je za BBC bivši obaveštajni oficir.

Pukovnik Rabih Alenezi, potvrdio je da je dobio naredbu da raseli seljane iz jednog plemena u ovoj pustinjskoj kraljevini kako bi se napravilo mesta za izgradnju "The Line" (Crta), koja je deo eko-projekta Neom. Jedan od njih koji je protestovao protiv raseljavanja je upucan i ubijen.

Saudijske vlasti i menadžment projekta Neom su odbili da daju komentar. Neom je projekat vredan 500 milijardi dolara i deo je Saudijske vizije 2030, koja predstavlja strategiju Rijada da ekonomiju kraljevine udalji od naftne industrije. Upravo je "The Line", ključni deo projekta. Radi se o naselju bez automobila koje bi trebalo da bude 200 metara široko i 170 kilometara dugačko. Do 2030. je planirana izgradnja tek 2,4 kilometra ove "crte".

Područje u kojem se gradi Neom, saudijski princ prestolonaslednik Mohamed bin Salman, opisao je kao savršeno "prazno platno". Ali, prema navodima vlasti u Rijadu više od 6.000 ljudi je raseljeno zbog izgradnje - a grupa za zaštitu ljudski prava sa sedištem u Velikoj Britaniji ALKST procenjuje da je ta cifra mnogo veća.

BBC je analizirao satelitske snimke tri srušena sela: Al-Kuraibah, Šarma i Gaial. Kuće, škole i bolnice su izbrisani sa mape. Pukovnik Alenezi, koji je otišao u egzil u V. Britaniju prošle godine kaže da mu je naređeno da raseli selo Al-Kuraibah, koje se nalazi 4,5 kilometara južno od "The Line". On tvrdi da su ova sela uglavnom bila naseljena pripadnicima plemena Huvaiti, koje generacijama naseljava oblast Tabuk na severozapadu zemlje.

On je rekao da je u naredbi iz aprila 2020. navedeno da pleme Huvaiti čini "mnogo pobunjenika", kao i da "ko god nastavi da se opire iseljenju treba da bude ubijen", tako da je odobrena upotreba smrtonosne sile protiv onih koji su ostali u svojim kućama. Pukovnik Alenezi je izbegao odlazak u misiju iz izmišljenih medicinskih razloga.

Abdul Rahim al Huvaiti je odbio komitetu za procenu vrednosti zemljišta da izvrši procenu vrednosti njegovog imanja i on je dan kasnije ubijen tokom misije raščišćavanja terena. On je pre toga postavio nekoliko video snimaka na društvenim mrežama protestujući protiv nasilnog iseljavanja. Saudijske vlasti su navele da je on zapucao na snage bezbednosti koje su uzvratile.

Međutim, organizacije za zaštitu ljudskih prava i Ujedinjene nacije su naveli da je on ubijen samo zbog toga što nije želeo da napusti svoje imanje. Ukupno 47 seljana je uhapšeno od kojih se 40 i dalje nalazi iza rešetaka. Od toga njih petorica očekuju izvršenje smrtne kazne. Među uhapšenima su i oni koji su na društvenim mrežama žalili zbog smrti Al Huvaitija.

Saudijske vlasti tvrde da oni koji moraju da se rasele zbog izgradnje eko-grada dobijaju pravičnu nadoknadu ali upućeni tvrde da se radi o daleko manjim iznosima od obećanih.

"Neom je glavna ideja princa Bin Salmana. Zbog toga su oni tako brutalni u obračunavanju sa plemenom Huvaita", kaže pukovnik Alenezi.

On kaže da su mu vlasti ponudile iznos od pet miliona dolara da dođe na sastanak u Ambasadu Saudijske Arabije u London. On je to odbio plašeći se za svoj život. Napadi na kritičare vlasti u Rijadu nisu retkost. Jedan od najpoznatijih slučajeva ućutkivanja kritičara jeste likvidacija novinara Džamala Kašogija, koji je radio za Vašington post. Njega su sudijski agenti likvidirali u konzulatu u Istanbulu 2018. i njegovo telo nikad nije pronađeno. Američki obaveštajni izbori su naveli da je ovu operaciju odobrio lično princ Mohamed bin Salman, koji je demantovao da je umešan u smrt novinara.

(Telegraf.rs)