Otisci na mestu ubistva voditeljke Dando nikada nisu identifikovani: Uklonili stub na kojem su pronašli dokaz

A. R.
Vreme čitanja: oko 2 min.

U posebnom dokumentu od 21. marta 2000. godine, dopis višeg oficira je poslat šefu policije Met-a Brajanu Muru u kojem se navodi da je vlasnik otisaka neidentifikovan

Foto: Profimedia

Britanska novinarka Džil Dando (37) ubijena je 1999. godine ispred svoje kuće u Londonu, a otisci koji su pronađeni u blizini mesta zločina nikada nisu identifikovani zbog čega većina sumnja da ovaj svirepi zločin nikada neće biti razrešen.

Muškarac, koji je ubrzo nakon što se dogodilo ubistvo, primećen da sumanuto trči nekoliko metara od kuće voditeljke i za dlaku izbegavaja da ga jedan od automobila udari. Tom prilikom, on je, kako bi izbegao sudar, skočio na ivičnjak i rukama uhvatio stub semafora.

Policija je te otiske uzela, ali oni nikada nisu navodno identifikovani.

Svedok cele situacije je bio šetač pasa, inače komšija žrtve, kojem je bilo čudno zašto muškarac tako sumanuto trči kada nema autobusa u blizini, a onda su se čuli komentari "mora da je lud".

"Tada sam primetio čoveka kako trči ulicom, pomislio sam da će ga udariti automobil, ali nije na svu sreću. Kada je automobil zakočio, muškarac je izgubio ravnotežu i uhvatio se za stub semafora. Sve vreme sam se pitao zbog čega trči", rekao je šetač pasa.

Ekspert za otiske prstiju Džon Grifin rekao je u izjavi da je pet dana nakon ubistva pronašao "tragove u prljavštini" na stubu semafora. Devet meseci kasnije vratio se da nadgleda uklanjanje stuba i dogovorio da se deo preseče. U posebnom dokumentu od 21. marta 2000. godine, dopis višeg oficira je poslat šefu policije Met-a Brajanu Muru u kojem se navodi da je vlasnik otisaka neidentifikovan.

Šetač pasa bio je jedan od osam svedoka koji su opisali da su videli čoveka ili muškarce sličnog opisa kako se ponašaju sumnjivo u to vreme. Međutim, policija nijednom nije ušla u trag.

Britanski mediji uočili povezanost osumnjičenog muškarca sa Legijom

Tadašnji mediji su spekulisali da su u njeno ubistvo uključeni i državljani Srbije. Ta tema je skoro opet dobila nastavak kada su britanski mediji objavili da muškarac, koji se sumnjiči za sverpi zločin, izuzetno podseća na Milorada Ulemeka Legiju.

Nakon ubistva voditeljke 6. aprila 1999. godine, sigurnosne kamere usnimile su nepoznatog muškarca koji se, kako se veruje, udaljava od mesta zločina.

Voditeljka greškom ubijena?

Dando je samo nekoliko godina pre ubistva tražila od svojih šefova da pokrenu istragu o pedofilskom lancu unutar te kuće. Međutim, najnovije informacije sada pokazuju da je ubica Džil Dando možda slučajno zamenio za drugu novinarku BBC-ja, koja je bila prava meta atentata, sugerišu zapanjujući dokumenti koji su podneseni pariškom sudu.

Naime, strani mediji tvrde da je francuski modni mogul Gerald Marie, koji ima višestruke optužbe za seksualne napade, unajmio ruskog ubicu da ubije novinarku Lisu Brinkvort nakon što je na svom tajnom zadatku razotkrila njegovu agenciju. Moguće je da je ubica zamenio Dando za pravu metu s obzirom na to da zapanjujuće liče, kako izgledom, tako i zanimanjem, a takođe su i živele u istom delu Londona, tvrde advokati, prenosi Jutarnji.

(Telegraf.rs)