Kako će izraelski napad na Iran uticati na Bajdena?
Pre samo nekoliko dana Bajden je odlučno signalizirao Izraelu da ne uzvraća napad iz straha od moguće eskalacije sukoba
Izrael je jutros izveo napad na teritoriju Irana, rekao je neimenovani američki zvaničnik za CNN.
Ovaj napad je odgovor na nedavni napad Irana na Izrael. I dok svetski lideri prate dešavanja na Bkliskom istoku, sinoćni sukob bi najviše mogao da ugrozi američkog predsednika Džoa Bajdena, smatraju analitičari.
Pre samo nekoliko dana on je odlučno signalizirao Izraelu da ne uzvraća napad iz straha od moguće eskalacije sukoba.
"Odnesite pobedu", rekao je američki predsednik izraelskom premijeru Benjaminu Netanjahuu u ranim jutarnjim satima u nedelju.
Bila je to poruka koja je objavljena u javnosti i kombinovana sa brifinzima u pozadini koje su mediji dobili od Bele kuće i Stejt departmenta.
"Uzmi, ne uzvraćaj", bila je poruka za koju su se nadali da će stići jer je nekontrolisana eskalacija preveliki rizik.
Međutim, Izrael već nekoliko meseci ignoriše SAD, smatraju analitičari.
Kako je ova nedelja odmicala, postalo je jasno da ni Vašington, London ili bilo ko drugi neće biti naklonjeni Benjaminu Netanjahuu ni po ovom pitanju.
Takođe, bilo je dosta onih koji su doveli u pitanje mudrost Bajdenove diplomatske direktive.
Izrael se upravo suočio sa najvećim vazdušnim napadom u svojoj istoriji od strane nacije posvećene njegovom uništenju.
I tako, kada je diplomatskim posetiocima Izraela ove nedelje sinulo da će Netanjahu i njegov ratni kabinet ignorisati Bajdena i uzvratiti udarac, jezik je počeo da se menja.
"Nemoj uzvraćati" je postalo "smanjiti eskalaciju".
"Nadamo se da će to učiniti na način da situacija što manje eskalira", rekao je britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron posle sastanka sa Netanjahuom u utorak.
Analitičar Sky news-a Mark Stoun rekao je da je Izrael upozorio zapadne diplomate da je uzvratio preko noći, a takođe ih je obavestio o nekim detaljima o vrsti i lokaciji ciljeva.
On smatra da su mnogi ove nedelje postavili pitanja o uticaju Bajdenove administracije i njenoj strategiji.
"Bajdenov poziv da ne dođe do odmazde bio je javan i odjeknuo među saveznicima. Vođen je stvarnim strahom od nekontrolisane eskalacije. Ali da li je bilo diplomatski pametno da se poziv učini tako javnim? Neki se pitaju nije li to samo podrilo sposobnost Izraela da ponovo uspostavi odvraćanje", objašnjava Stoun.
On smatra da je javno pozivanje na uzdržanost izložila Bajdena kritici zbog njegovog neuspeha da spreči napad, s obzirom na to da je Izrael ignorisao njihovu direktivu.
Mnogi se pitaju, šta će biti sledeći potez.
"Možda će doći do stabilne deeskalacija kroz seriju udara na ciljeve od kojih je svaki manje značajan od prethodnog", smatra Stoun.
(Telegraf.rs)