Bivši tajni agent koji se infiltrirao među Anđele pakla: Zbog zadatka obrijao glavu, nabacio kile i tetovaže

Vreme čitanja: oko 6 min.

"Ne možete napraviti grešku u tom svetu jer greška znači život ili smrt", rekao je bivši tajni agent ATF Džej Dobins

Foto: Profimedia/PA Images/Graham Hughes

Džej Dobins je dve godine živeo dvostruki život, i to ga je gotovo koštalo života, piše The New York Post.

Sada penzionisan, Dobons je radio za ATF, koji sprovodi zakone o oružju.

Od 2001. do 2003. godine, bio je tajni agent dok je infiltrirao među Anđele pakla u Arizoni.

Sada deli svoje iskustvo u novoj A&E seriji "Tajne Anđela pakla", koja istražuje istoriju ovog poznatog motociklističkog kluba.

U seriji su prikazani brojni novi intervjui sa bivšim predsednicima ogranaka Anđela pakla, kao i sa policijskim zvaničnicima, tajnim agentima i žrtvama.

Jedinstvena akcija

"Ova infiltracija nikada ranije nije bila izvedena od strane policijskih snaga", rekao je Dobins. "Policajci nikada nisu uspeli da prodru kroz zaštitu Anđela pakla. Svi ostali motociklistički banditi bili su infiltrirani, ali Anđeli pakla su se ponosili svojom neprobojnošću."

"Njihov stav bio je da policijski službenik nikada ne bi mogao da drži korak s njihovim tempom", podelio je Dobins. "Policajac ne bi mogao da trči onoliko dugo i brzo koliko je njihov svet zahtevao pre nego što bi otkrili ko je infiltrator i zatim ga se rešili. Tako da je činjenica da smo uspeli da se infiltriramo opstala kroz vreme."

Organizacija ima dugu istoriju u Kaliforniji, koja datira od njenog osnivanja 1948. godine od strane veterana iz Drugog svetskog rata u gradu Fontana.

Uključuje poznati incident tokom koncerta Rolling Stonesa u Altamontu 1969. godine, kada je gledalac uboden nožem od strane ćlana Anđela pakla koji je radio kao obezbeđenje.

Porota je kasnije oslobodila ubicu, zaključivši da je delovao u samoobrani.

U 2011. godini, američko Ministarstvo pravde je saopštilo da Anđeli pakla imaju čak 2.500 članova u 230 ogranaka u 26 zemalja.

Opasna ekipa

Prema FBI-ju, Anđeli pakla i dalje važe kao motociklistički banditi uključeni u razne kriminalne aktivnosti, uključujući trgovinu drogom.

Federalne, državne i lokalne policijske snage su decenijama pratili ove bajkere, infiltrirajući ih tajnim agentima, procesuirajući osumnjičene s teškim optužbama koje su nekad bile rezervisane za mafiju i optužujući članove za optužbe od trgovine drogom do prevara sa hipotekom.

Ipak, klub je tokom godina napredovao. Otvorio je ogranke širom sveta i agresivno sprovodio svoje zaštitne znakove na sudu. Takođe je dobio medijski istaknute oslobađajuće presude i druge pravne bitke sa policijskim snagama.

Dobins je već imao 15 godina iskustva na ulici kao tajni agent kada je bio dodeljen Operaciji Crni keks. U pripremi za zadatak, Dobins je obrijao glavu i napravio tetovaže od ramena do zgloba. Takođe je povećao kilažu.

Anđeli pakla imaju brojna pravila Foto: Tobias SCHWARZ / AFP / Profimedia

Infiltracija

Bivša zvezda fudbala i porodični čovek se pretvorio u Džejbirda Dejvisa, pušača i buntovnika na "Harliju".

"Nikada nisam pokušavao da ubedim Anđele pakla da sam iskusni motociklista jer bih bio brzo otkriven", objasnio je Dobins. "Prikazivao sam se kao gangster koji pokušava da postane deo njihovog sveta. To je održalo moju priču vrlo blizu istini. Predstavljao sam sebe kao trgovca oružjem i skupljača dugova, a ne kao bajkera."

Dobins je bio ubedljiv. I nije dugo trebalo da postane dobrodošao među njima.

"Za grupu koja se prikazuje kao zabavne, nestašne osobe... imali su masivna interna pravila i zakone o politici organizacije", rekao je. "Ne žele da žive po pravilima i zakonima društva, ali imaju više svojih internih pravila i zakona nego što mi imamo kao obični građani."

Anđeli su uvek tvrdili da su klub entuzijasta za motocikle koji su nepravedno smatrani organizovanim kriminalnim sindikatom zbog zločina nekoliko članova koji deluju nezavisno. Klub učestvuje u humanitarnim događanjima, kao što su "Toys for Tots", motociklističke vožnje i donacije krvi.

"Kada činimo dobro, niko ne pamti", navodi se na sajtu kluba. "Kada činimo loše, niko ne zaboravlja."

Lažirano ubistvo

Dobinsu je bilo dozvoljeno da se pridruži grupi tek pošto je "ubio" vođu rivalske bande, Mongolsa. Ubistvo je bilo inscenirano, sa holivudskim šminkerom i mrtvom kravom korišćenom za prskanje odeće žrtava krvlju i mozgom.

Dobins je priznao da su postojali trenuci kada je strahovao za život.

"Pretvarate se da ste neko ko niste", rekao je. "I anđeli pakla su jedinstveno paranoični. Paranoični su iz vrlo valjanih razloga. Ta paranoja ih čuva od zatvora. Čuva ih od infiltracija. Zbog te paranoje, sve o vama se pažljivo prati. Kako hodate, kako govorite, odeća koju nosite, motocikl kojim vozite, kako ga vozite, automobil kojim se vozite, gde živite, uslovi u kojima živite. Da li je to stvarno?

"Ne možete napraviti grešku u tom svetu jer greška znači život ili smrt."

Najveća greška

Dok je Dobins napredovao, njegov porodični život se pogoršavao. Prisetio se potpisa ličnog čeka koristeći ime svog alter ega. Njegova žena je počela da ne prepoznaje svog supruga, koji je gubio sebe.

"Napravio sam ogromnu štetu ženi i deci", priznao je Dobins. "Moja žalost, moj neuspeh, sramota koju i dalje nosim je što sam svoj posao stavio ispred porodice. Tada sam pokušavao da sebi opravdam, govoreći da svako ko radi tajni posao i tretira ga kao hobi, kao trik, na kraju se povredi ili umre. Morate biti potpuno posvećeni. Morate dopustiti da vas taj svet proguta jer nikada niste van njega.

"Živeo sam tu ulogu toliko dugo da je prešla na moj lični život", dodao je. "To što sam stavio tajni zadatak ispred svoje žene i dece, sada je moj najveći životni žal. Znam da bi trebalo da pokušam da se pohvalim... ali ako nisam transparentan, ako nisam iskren, onda ništa od ovoga nema verodostojnost."

Kraj tajnog zadatka

Operacija Crni keks završena je 2003. godine. Prema Dobinsu, slučaj je tada postao "gotovo previše opasan da bi ga mogao preživeti". Sve je dovelo do 16 optužnica, uključujući i one za ubistvo i organizovani kriminal.

Dobins je rekao da su neki Anđeli pakla brzo tražili osvetu kada je njegov identitet otkriven. "Pretnje su pristizale" da će silovati njegovu ženu, ubiti njegovu porodicu i zaraziti ga HIV-om, rekao je.

Njegova kuća je zapaljena 2008. dok su Dobinsova žena i deca još spavali unutra. Izvukli su se neozleđeni, ali piroman nikada nije uhvaćen.

"Anđeli pakla će ubiti svoje kada osećaju da su izdani", rekao je Dobins. "Kada se pojavite kao novajlija, kao nova osoba u njihovom svetu, vide vas na dva načina. Prvo vas vide kao pretnju jer ste stranac. Zatim vas vide kao žrtvu, nekoga ko može biti manipulisan ili iskorišćen. Morao sam im dokazati da nisam ni jedno ni drugo. Nisam bio pretnja, i nisam bio žrtva. To je bio izazov tokom dve godine.

"Ne opraštaju i ne zaboravljaju"

"Prijavio sam se za ovaj zadatak, ali moja žena i deca nisu", razmišljao je. "Oni su postajali žrtve ovih pretnji, ali tada je bilo kasno... Anđeli pakla imaju doktorat iz nasilja i zastrašivanja. Veoma su dobri u tome... Ne opraštaju i ne zaboravljaju."

"Te pretnje, iako ne toliko prisutne danas kao pre nekoliko godina, i dalje sam oprezan", nastavio je. "Ne živim svoj život u strahu. Ne pokušavam da se sakrijem... Govorim istinu. Neću pobeći ili se sakriti od istine."

Sa više od 500 tajnih istraga na svom kontu tokom 20 godina rada, Dobins je napustio ATF 2014. godine.

Memoari

Godine 2009. napisao je memoare "Nijedan anđeo".

Povlačeći se i osvrćući se na svoje iskustvo, Dobins je rekao da postoji dobar razlog zašto su Amerikanci i dalje fascinirani Anđelima pakla.

"Svi su simpatični", nasmejao se. "Ti momci, prema mom ličnom iskustvu, bili su prijatni za druženje. Opasni i nasilni muškarci, ali takođe vrlo šarmantni."

(Telegraf.rs)