Frankfurt prvi nemački grad ukrašen za Ramazan - i Keln prati njegov primer

Vreme čitanja: oko 1 min.

Od 10. marta do 9. aprila, ulice Frankfurta zasijaće u prazničnoj rasveti, podsećajući mnoge na atmosferu koja je uobičajena za vrieme Božića i novogodišnjih praznika

Foto: BORIS ROESSLER / AFP / Profimedia

U jedinstvenom potezu koji odražava rastuću inkluzivnost i raznolikost, Frankfurt je postao prvi nemački grad koji je ove godine ukrasio svoje ulice u čast ramazana, svetog meseca posta za muslimane širom sveta. Ovaj pionirski korak uskoro će slediti i Keln, dok se Nemačka priprema za mesec duhovnosti, refleksije i zajedništva.

Od 10. marta do 9. aprila, ulice Frankfurta zasijaće u prazničnoj rasveti, podsećajući mnoge na atmosferu koja je uobičajena za vreme Božića i novogodišnjih praznika. "Grosse Bockenheimer Strasse", poznata kao "Fressgass" ili "uličica hrane", jedna je od lokacija koja je okićena natpisima "Srećan ramazan" i svetlećim ukrasima, simbolizujući toplinu i gostoljubivost grada prema svojim muslimanskim stanovnicima.

Prošlogodišnji pokušaji dekorisanja grada za ramazan naleteo je na prepreke od strane nekih zvaničnika, ali su članovi gradske vladajuće Stranke zelenih uspešno zagovarali realizaciju ovog projekta ove godine.

- Ukrašavanjem ulica tokom ramazana, grad Frankfurt šalje važan signal muslimanima i iskazuje poštovanje prema ljudima islamske vere u ovom gradu - istakli su iz Stranke zelenih, prenosi Sandžak danas.

Nargess Eskandari-Grunberg, gradonačelnica Frankfurta i članica Zelenih, naglasila je da ove svetiljke simbolizuju "svetla zajedništva, protiv rezerviranosti, protiv diskriminacije, protiv antimuslimanskog rasizma, a takođe i protiv antisemitizma", šaljući poruku o snažnoj podršci multikulturalnosti i međureligijskom poštovanju.

Finansiranje rasvete u Frankfurtu, koje bi moglo koštati do 100.000 eura, iziskivalo je prikupljanje sredstava od strane poreskih obveznika. S druge strane, inicijativa u Kelnu finansira se kroz donacije, uključujući doprinose od strane stomatologa, prodavnica mobilnih telefona, zlatara, ćevabdžinica, drugih kompanija i Međunarodne islamske fondacije, u saradnji s lokalnim energentom RheinEnergie i udruženjem "Ramazanski projekat".

Ovaj čin ukrasa nije samo estetski, već ima dublje značenje, promovišući ideje tolerancije, razumevanja i zajedničkog života u raznolikosti, što Nemačka sve više prihvata.

Ove godine, svetla ramazana u Frankfurtu i Kelnu simboli su nade i jedinstva, u vremenima kada su međukulturalni dijalog i uzajamno poštovanje važniji nego ikada.

(Telegraf.rs)