„Ko se javno moli bogu ili čita Bibliju u Kanadi može da završi u zatvoru“? Ne, ova tvrdnja s interneta je laž
Po društvenim mrežama šire se tvrdnje da se izmenom zakona „kriminalizuju hrišćanstvo i tradicionalne vrednosti“, ali to nije tačno
„Kanadski premijer Džastin Trudo donosi zakon po kome će svako ko se javno moli bogu ili čita Bibliju moći da završi u zatvoru zbog govora mržnje“. To je vest koja se ovih dana velikom brzinom širi po društvenim mrežama. Ipak, navedena tvrdnja nije istinita i nije, kako se tvrdi, „kriminalizacija hrišćanstva i tradicionalnih vrednosti“.
- TRUDO donosi zakon: Ko se javno MOLI BOGU ili čita Bibliju može da završi u zatvoru zbog „govora mržnje“ – navodi se na Tviteru.
Sličnih poruka ima i na Fejsbuku, ali i Jutjubu. U svima se pozivaju na tekst objavljen početkom marta.
- Predlog zakona C-367, koji bi trebalo da izmeni Krivični zakon, redefinisaće granice slobode govora, kriminalizujući javno čitanje Biblije, molitve i druge izraze hrišćanskog učenja. Ovaj potez Trudoove liberalne vlade mnogi su protumačili kao pokušaj kriminalizacije hrišćanstva i tradicionalnih vrednosti pod izgovorom borbe protiv „nedefinisanog“ govora mržnje. Kritičari tvrde da će predlog zakona koji podržava Trudo dovesti do strogih kazni za one koji javno praktikuju tradicionalna hrišćanska verovanja, posebno u vezi sa kontroverznim pitanjima kao što je transrodnost – navodi se u tom tekstu.
Međutim, predlog zakona koji se spominje nema nikakve veze sa kažnjavanjem zbog javne molitve bogu ili čitanjem Biblije, niti sa „kriminalizacijom hrišćanstva i tradicionalnih vrednosti“. To je vrlo lako proveriti na sajtu kanadskog parlamenta, gde je predstavljen predlog amandmana C-367 na Krivični zakonik.
Znači, C-367 nije predlog zakona, već predlog amandmana koji se tiče isključivo načina odbrane od optužbi za govor mržnje. I kojim se ne bavi premijer Kanade, već parlament te zemlje.
- Ovim amandmanom tražimo da se iz Krivičnog zakonika eliminiše paragraf 319 (3) (b) kao mogućnost odbrane od optužbe o mržnji i antisemitizmu činjenica je osoba iznela ili pokušala da kao argument uspostavi mišljenje zasnovano na religijskoj temi ili mišljenje zasnovano na verovanju iz religijskog teksta – navodi se u predlogu.
Kako je predlagač Iv-Fransoa Blanšet, poslanik Bloka Kvebečana, naveo u obraćanju parlamentu, izbacivanje ovog paragrafa bi „ukinulo neprimerene i zastarele privilegije ljudima u društvu koji ih koriste za uznemiravanje mira i harmonije, posebno ako te privilegije omogućavaju ljudima da šire mržnju ili žele smrt drugima zbog vere u neku božansku silu“.
Krivični zakonik u paragrafu 319 (2) naglašava da je promovisanje mržnje kažnjivo na javnom mestu, ali ne i u privatnom razgovoru.
Da ova izmena Krivičnog zakonika nije tako neobična i kontroverzna, kao što oni koji joj se protive misle, pokazuje istraživanje sprovedeno u februaru prema kome 66 odsto Kanađana podržava ovu izmenu. Protiv nje je 34 odsto Kanađana, ali joj se oštro protivi samo 13 odsto njih.
(Telegraf.rs)