Džulijan Asanž se nije pojavio na sudu zbog bolesti: Počelo dvodnevno saslušanje u slučaju Vikiliksa
"Danas se ne oseća dobro, zbog toga nije prisutan u sudnici", rekao je na otvaranju ročišta na londonskom Visokom sudu Asanžeov advokat Edvard Ficgerald
Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž danas se nije pojavio na zakazanom suđenju u Londonu, kako se navodi zbog bolesti. Pred londonskim Vrhovnim sudom danas je počelo dvodnevno saslušanje povodom poslednje moguće žalbe osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža na odluku o izručenju Sjedinjenim Američkim Državama.
Džulijan se od 2019. godine nalazi u britanskom zatvoru, a danas se nije pojavio pred sudom zbog bolesti, prenosi BBC.
"Danas se ne oseća dobro, zbog toga nije prisutan u sudnici", rekao je na otvaranju ročišta na londonskom Visokom sudu Asanžeov advokat Edvard Ficgerald.
Asanžeovi advokati će pokušati da ospore odluku o izručenju na dvodnevnome saslušanju pred sudijama Visokog suda u Londonu. Njegova žena Stela prošli vikend je rekla da se radi o pitanju života i smrti.
Na dvodnevnom saslušanju će britansko pravosuđe presuditi o odluci britanske vlade koja je u junu 2022. godine odbila žalbu za izručenje u SAD.
Britanija je njegovo izručenje SAD-u odobrila 2022. godine, nakon što ga je sudija isprva obustavio zbog zabrinutosti oko njegovog mentalnog zdravlja, odnosno opasnosti od samoubistva u slučaju da ga deportiraju.
Podsetimo, Vikiliks se proslavio 2010. kada je objavio videosnimak američke vojske kako u napadu helikopterima "Apač" u Bagdadu 2007. ubija desetine ljudi, među kojima i dva novinara Rojtersa.
Nakon toga objavio je hiljade tajnih poverljivih dokumenata i diplomatskih izveštaja u kojima SAD kritikuju svetske vođe, od ruskoga predsednika Vladimira Putina do članova saudijske kraljevske porodice.
Asanž se u SAD tereti za špijunažu po 17 tačaka, plus za krivično delo zloupotrebe informacione tehnologije, a ako bude osuđen mogao bi da dobije i do 175 godina zatvora.
Asanž i njegove pristalice ukazuju da ga štiti Prvi amandman američkog ustava koji garantuje slobodu izražavanja i tvrde da je on postupao kao novinar koji je otkrivao pogrešne poteze američke vojske.
Američke vlasti tvrde da su informacije koje su procurile životno ugrozile njihove agente i ukazuju da za takav zločin nema opravdanja.
(Telegraf.rs)