Haris i Blinken u petak u Nemačkoj, čeka ih težak zadatak: Kako ubediti saveznike da ih SAD čuvaju
Haris i Blinken će prisustvovati godišnjem bezbednosnom događaju manje od nedelju dana nakon što je Donald Tramp, favorit za nominaciju republikanaca na predsedničkim izborima, rekao da neće štititi članice NATO saveza koje ne izdavajaju dovoljno za odbranu
Težak zadatak čeka američku potpredsednicu Kamalu Haris i državnog sekretara Entonija Blinkena na godišnjoj bezbednosnoj konferenciji koja počinje u petak u Minhenu, gde treba da uvere saveznike da su SAD i dalje spremne da čuvaju njihovu sigurnost.
Haris i Blinken će prisustvovati godišnjem bezbednosnom događaju manje od nedelju dana nakon što je Donald Tramp, favorit za nominaciju republikanaca na predsedničkim izborima, rekao da neće štititi članice NATO saveza koje ne izdavajaju dovoljno za odbranu.
Između Trampa i demokratskog predsednika Džoa Bajdena očekuje se tesna izborna trka u novembru, pokazali su rezultati ankete Reutersa i Ipsosa ove nedelje.
Haris će se u Minhenu sastati sa Šolcom i Zelenskim
Bajden je proteklih godina odlučio da neće učestvovati na godišnjoj konferenciji, ali bi Haris sutra tamo trebalo da održi govor o "važnosti ispunjenja američke uloge u svetskom vođstvu" pre nego što se sastane s američkim zakonodavcima, ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i nemačkim kancelarom Olafom Šolcom, prenosi Hina.
Pomno će se pratiti sposobnost vođstva Haris nakon što je prošle nedelje ministarstvo pravosuđa objavilo izveštaj posebnog tužioca, koji je 81-godišnjeg Bajden opisao kao starijeg čoveka sa "slabim pamćenjem". Tramp ima 77 godina.
Trampovi komentari o NATO-u
Konferencija se održava u vreme kada je sukob između Rusije i Zapada doveo rat u Evropu, koja se decenijama trudila da osigura mir, potkrepljen američkim sigurnosnim garancijama za NATO savez, za koje je Tramp pretio da će ih odbaciti.
Američki Senat je u utorak odobrio paket vojne pomoći za Ukrajinu i druge zemlje u vrednosti od 95,34 milijardi dolara, ali o tome se možda neće ni glasati u Predstavničkom domu, gde većinu imaju republikanci, zbog Trampovog protivljenja.
Tramp se na političkom skupu u saveznoj državi Južnoj Karolini u subotu osvrnuo na nešto što je nazvao "delinkventnim" plaćanjem članica NATO-a te se prisetio prošlog razgovora sa šefom "velike države" o mogućem ruskom napadu.
"Ne, ne bih vas štitio. Zapravo, podstakao bi Rusiju da čine što god žele. Morate da platite", rekao je Tramp neimenovanom vođi.
Severnoatlantski ugovor sadrži članak koji garantuje uzajamnu odbranu država članica bude li jedna od njih napadnuta. Bajden je osudio Trampove komentare kao poziv Putinu da napadne saveznike i rekao da komentari naglašavaju potrebu za finansiranjem Ukrajine.
Džeremi Šapiro, šef istraživanja za međunarodne odnose pri Evropskom veću, rekao je da će Haris i Blinken na konferenciji poslati jednostavnu poruku koja glasi: "Mi ćemo pobediti na izborima".
(Telegraf.rs)