Jeftini su, laki za upravljanje i mogu da nanesu veliku štetu: Zapad mora da se spremi za rat dronovima

A. M.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Bespilotne letelice su Ukrajini pružile asimetričnu prednost u odnosu na Rusiju, konvencionalno superiornu snagu, a Huti su ih koristili da ometaju transport u Crvenom moru. Nedavno je naoružani dron ubio tri američka službenika i ranio na desetine drugih u Jordanu

Foto: Tanjug/AP

Od ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, došlo je do revolucije uloga vojnih bespilotnih letelica (dronova), koje su omogućile mnogo manjim snagama da nadvladaju tradicionalno dominantne vojne sile.

Da li je ratovanje dronovima postalo dominantna vojna sposobnost za autsajdere?

Prvi let bespilotne letelice na pogon bio je 6. maja 1896. godine, nekoliko godina pre prvog leta sa posadom braće Rajt 17. decembra 1903. godine.

Međutim, i komercijalna i vojna eksploatacija vazduhoplovnog potencijala se fokusirala na opciju sa posadom, ograničavajući ulaganja u bespilotne letelice.

Ali, produženi rat u Avganistanu doveo je do porasta ulaganja u bespilotne letelice dugog dometa, kao što su Predator i Reaper, jer je razvoj satelitske tehnologije doveo do dramatičnog pada težine (i cene) senzora. Noviji sukobi su nastavili tu temu.

Nedavno su Ukrajinci tvrdili da su potopili još jedan brod ruske crnomorske flote - Ivanotes - na obalama Krima. Snimak sugeriše da je to bio koordinisani napad tokom noći, koristeći nekoliko pomorskih naoružanih dronova, koji su naneli seriju smrtonosnih udara na ruski brod.

Uprkos tome što više nema uspostavljenu mornaricu, Ukrajina je koristila pomorske bespilotne letelice za razorne efekte, uništavajući oko 20 posto ruskog BSF-a.

Huti su ispalili konvencionalne protivbrodske krstareće i balističke rakete protiv pomorskih i vojnih plovila u Crvenom moru; međutim, ove rakete su skupe i relativno ih je lako pratiti i uništiti.

Međutim, Huti su takođe pokušali da ometaju transport u Crvenom moru koristeći naoružane bespilotne letelice. Dronovi Šahed 136, koje snabdeva Iran (slični onima prodatim Rusiji protiv ukrajinskih meta) i Samad (modifikovani dronovi koje snabdeva Iran) omogućili su Hutima da nastave sa prekidom globalnog transporta. Uprkos intenzivnoj vojnoj odmazdi SAD i Velike Britanije, dronove je lako sakriti, jednostavni su za rukovanje i lako ih je zameniti.

Dronovi pružaju Ukrajini asimetričnu prednost

Iako Ukrajini nedostaje vojna moć Rusije, ukrajinske snage su se pokazale veoma veštim u korišćenju, modifikaciji i razvoju naoružanih bespilotnih letelica da obezbede opcije za izviđanje i napad na bojnom polju, kao što su ruska logistička čvorišta i skladišta goriva.

Dronovi su omogućili Ukrajini asimetričnu prednost protiv konvencionalne superiorne sile.

Foto: Tanjug/AP

Dron je uspeo da 28. januara zaobiđe američku vojnu odbranu u bazi u severnom Jordanu - Toranj 22 - ubivši troje i ranivši 34 člana osoblja.

Nije sasvim jasno kako je dron uspeo da prodre u odbranu SAD, pošto postoji složena mešavina proceduralnih (traka/visina/brzina/vreme) i elektronskih (identifikacija prijatelja ili neprijatelja, itd.) mera koje se koriste za zaštitu od takvih napada.

Foto: Tanjug/AP

Ali napad je bio uspešan i doveo do smrti koje su znajačno pojačale tenzije u regionu i čak doveo do sugestija bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa da smo na "ivici Trećeg svetskog rata".

Dronovi nude sve efikasniju sposobnost preciznog udara

Dronovi se takođe koriste za dostavljanje krijumčarenih roba u zatvore, ometanje aerodroma i testiranje vojne odbrane. Oni su široko dostupni, jednostavni za upravljanje (čak i mobilnim telefonom).

Vojnu moć su nekada definisali konvencionalni lovci, brodovi i tenkovi i bila je ekskluzivni domen velikih međunarodnih sila.

Međutim, najnovija generacija bespilotnih letelica brzo postaje oružje izbora za vojne "autsajdere" i terorističke organizacije.

Oni su jeftini, sposobni, lako (i brzo) se prilagođavaju i nude mogućnost hirurškog udara manjeg obima - uz ograničeni budžet.

Taktički uticaj malih bespilotnih letelica može biti ograničen malim teretom koje jeftinije bespilotne letelice mogu da nose, ali oni nude sve efikasniju sposobnost preciznog udara - sa vidljivim strateškim uticajem.

Ravnoteža vojne moći se menja, a Zapadu je bolje da se pripremi u skladu sa tim, zaključuje Sky news u analizi.

(Telegraf.rs)