Okončana potraga, nema više preživelih: Pronađena tela 23 planinara nakon erupcije vulkana

M. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Oko 75 penjača krenulo je u subotu na planinu od skoro 2.900 metara visine u okrugu Agam u provinciji Zapadna Sumatra i bili su na vulkanu kada je eruptirao sledećeg dana

Foto: Tanjug/AP

Završena je potraga za žrtvama među planinarima koje je zahvatila erupcija indonežanskog vulkana Maunt Marapi tokom vikenda, u kojoj su poginule 23 osobe, a nekoliko je povređeno, saopštili su zvaničnici u četvrtak, prenosi AP.

Oko 75 penjača krenulo je u subotu na planinu od skoro 2.900 metara visine u okrugu Agam u provinciji Zapadna Sumatra i bili su na vulkanu kada je eruptirao sledećeg dana.

Šef policije Zapadne Sumatre Suharjono rekao je ranije da je otkriće tela jedne studentkinje u sredu povećalo broj potvrđenih žrtava na 23. Zvaničnici su u četvrtak rekli da veruju da su svi mrtvi pronađeni.

Nakon procene rezultata potrage i spasavanja, "vlasti su okončale operaciju potrage i spasavanja na planini Marapi pošto su sve žrtve pronađene do srede uveče", rekao je Abdul Muhari, portparol Nacionalne agencije za ublažavanje katastrofa.

Nacionalna agencija za potragu i spasavanje saopštila je da su sva tela prebačena u bolnicu na identifikaciju.

Oko 52 alpinista spaseno je nakon početne erupcije u nedelju, a desetak je prebačeno u bolnice sa raznim povredama.

Marapi je u nedeljnoj erupciji izbacio debele stubove pepela visoke čak tri kilometra, a oblaci vrelog pepela raširili su se nekoliko kilometara. Obližnja sela i gradovi bili su prekriveni vulkanskim pepelom koji je blokirao sunčevu svetlost, a vlasti su preporučile ljudima da nose zaštitne maske.

Manje erupcije od tada izbacile su više pepela u vazduh, smanjujući vidljivost i privremeno zaustavljajući operacije traženja i izvlačenja žrtava.

Marapi je poznat po iznenadnim erupcijama koje je teško predvideti jer nisu uzrokovane dubokim kretanjem magme, koja pokreće potrese koji se registruju na seizmičkim monitorima.

Vulkan je na drugom najvišem nivou uzbune u Indoneziji od 2011. godine, što ukazuje na nadnormalnu vulkansku aktivnost pod kojom penjači i seljani moraju ostati više od tri kilometra od njegovog vrha, prema indonežanskom Centru za vulkanologiju i ublažavanje geoloških katastrofa.

Marapi je među više od 120 aktivnih vulkana u Indoneziji. Zemlja je sklona seizmičkim potresima zbog svoje lokacije na pacifičkom "vatrenom prstenu", luku vulkana i rasednih linija koje okružuju pacifički basen.

(Telegraf.rs)