Mala Margarita (2) oteta iz doma za decu u Ukrajini: Pronađena je kod Putinovog čoveka, sad se zove Marina

Vreme čitanja: oko 7 min.

Dete koje se zvalo Margarita, jedno je od 48 nestalih iz regionalnog dečjeg doma u Hersonu kada su ruske snage preuzele kontrolu nad gradom

Foto: Tanjug/AP

Ključni politički saveznik Vladimira Putina usvojio je dete oteto iz ukrajinskog dečjeg doma, pokazuju dokumenti koje je otkrila BBC-jeva istraživačka emisija Panorama.

Sergej Mironov, 70-godišnji lider ruske političke stranke, nalazi se u zapisniku o usvajanju dvogodišnje devojčice koju je 2022. preuzela žena s kojom je sada u braku.

Dokumenti pokazuju da je identitet devojčice promenjen u Rusiji. Dete koje se zvalo Margarita, jedno je od 48 nestalih iz regionalnog dečjeg doma u Hersonu kada su ruske snage preuzele kontrolu nad gradom.

Prema ukrajinskim izvorima, oko 20.000 dece odvele su ruske snage od početka invazije 2022. Početkom ove godine Međunarodni krivični sud (ICC) izdao je naloge za hapšenje predsednika Vladimira Putina i njegove poverenice za dečja prava Marije Lvove-Belove, zbog navodne nezakonite deportacije ukrajinske dece na teritoriju pod kontrolom Rusije, s namerom da se trajno uklone iz vlastite zemlje.

Ruska vlada kaže da ne deportuju ukrajinsku decu, ali ih evakuiše kako bi ih zaštitila od rata. BBC je sarađivao s ukrajinskom istražiteljkom za ljudska prava Viktorijom Novikovom kako bi saznao šta se dogodilo s Margaritom i ostalom decom. Novikova je pripremila dosije s novim dokazima za ukrajinsko glavno tužilaštvo, koje će ga predati ICC-u.

Žena u ljubičastom

Misterija koja okružuje Margaritu započela je kada se žena u ljubičastoj haljini pojavila u dečjoj bolnici u Hersonu, gde se 10-mesečno dete u avgustu 2022. lečilo od napada bronhitisa. Margarita je bila najmlađa štićenica lokalnog dečjeg doma koji se brinuo o deci koja su imala zdravstvenih problema, čiji su roditelji izgubili starateljstvo ili su umrli.

Margaritina majka odrekla se starateljstva ubrzo nakon njenog rođenja, a prebivalište njenog oca nije bilo poznato. Lekarka Natalija Ljutikova, koja je vodila lečenje bebe u bolnici, kaže da je Margarita bila nasmejana beba koja je volela da se mazi s ljudima.

Žena u ljubičastom predstavila se kao "šefica za dečje poslove iz Moskve", priseća se dr Ljutikova. Herson je sada ponovo pod ukrajinskom kontrolom, ali tada je bio u šestom mesecu ruske okupacije.

Ubrzo nakon što je žena otišla, Ljutikova je primila više telefonskih poziva od ruskog službenika, koji je odnedavno bio zadužen za dečji dom.

Službenik je zahtevao da se Margarita odmah vrati u dom. Za nedelju dana Margarita je otpuštena iz bolnice. Sledeće jutro osoblje dečjeg doma moralo je Margaritu da pripremi za put.

"Bojali smo se, svi su se bojali", rekla je Ljubov Sajko, medicinska sestra u domu. Opisala je kako su ruski muškarci - neki u vojničkim maskirnim pantalonama, jedan s crnim naočarama i s aktovkom - stigli po devojčicu: "Bilo je kao u filmu."

Ali to je bio samo početak. Sedam nedelja kasnije ruski parlamentarac Igor Kastjukevič stigao je u dom odeven u vojnu uniformu i s drugim službenicima počeo da organizuje deportaciju preostale dece, uključujući Margaritog polubrata Maksima.

"Oni su nam ih uzeli iz ruku i izneli", rekla je Sajko.

Snimak koji je na Telegramu postavio sam Kastjukevič prikazuje decu kako ih unose u autobuse i kola hitne pomoći.

"Deca će biti odvedena u sigurne uslove na Krim", rekao je Kastjukevič dok su decu ukrcavali. Krim je Rusija anektirala 2014. godine. Kastjukevič je događaj prikazao kao humanitarnu misiju.

Pet meseci BBC je pokušavao da uđe u trag Margariti i ostalih 47 dece, sarađujući s Viktorijom Novikovom. Pronalaženje izgubljene dece u Rusiji, zemlji s više od 17 miliona kvadratnih kilometara, nije jednostavan zadatak.

Prvi zadatak bio je da identifikuju misterioznu ženu u ljubičastom koja je posetila Margaritu u bolnici prošlog avgusta.

Viktorija je otkrila ruski dokument kojim se odobrava Margaritino prebacivanje u moskovsku bolnicu na medicinske testove. Na dokumentu je navedeno ime žene: Ina Varlamova. Pretraga na društvenim mrežama potvrdila je da je ona misteriozna žena u ljubičastom.

Zatim je BBC lekarki Ljutikovoj pokazao fotografiju Ine Varlamove i ona ju je identifikovala kao ženu koja je posrtila Margaritu na dečjem odeljenju.

Nakon dodatnih istraživanja otkriveno je da Varlamova radi u ruskom parlamentu, iako nije jasno na kojoj dužnosti, te da poseduje nekretninu u Podolsku u blizini Moskve.

Rešen je deo misterije. Ali ostala su pitanja.

"Margariti nije bio potreban poseban pregled", rekla je dr Ljutikova, govoreći o noći kada je dete odvedeno: "Zašto je trebalo voditi malo dete tako daleko?"

Beba odvedena ponoćnim vozom

BBC Panorama je zatim pribavila zapise o vozovima iz izvora u Rusiji. Oni su pokazali da je Margarita u okupiranu Ukrajinu stigla istog dana kada je odvedena iz dečjeg doma. Kasnije te noći, u 00:20, Varlamova se vratila vozom u Moskvu, s dodatnim povratnim kartama.

Margarita je, prema dokazima, odvedena u ovom ponoćnom vozu. Ali zašto? Ruski izvor potom je izneo još jednu ključnu informaciju: dokument koji pokazuje da se Varlamova nedavno udala za čelnika političke stranke Sergeja Mironova.

Ovaj bivši padobranac vođa je stranke Pravedna Rusija, koja je deo ruske opozicije koju je dopustila država i koja podržava predsednika Putina.

Sankcionisale su ga brojne zapadne zemlje, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo i Evropsku uniju.

Zatim je usledilo ključno otkriće. U knjizi rođenih postoji 14-mesečna devojčica po imenu Marina, upisana prošlog decembra. Roditelji deteta zovu se Ina Varlamova i Sergej Mironov. Upis je bio nepravilan, nije pokazivao izvorni zapis o rođenju deteta.

Marinin rođendan naveden je kao 31. oktobar 2021, isti dan kada je Margarita rođena.

"Kad sam videla da je Marinin rođendan isti kao i Margaritin, shvatila sam da smo je pronašli", rekla je Novikova.

Preko anonimnih ruskih izvora, BBC je došao do Margaritinog dokumenta o usvajanju. Margarita Prokopenko preimenovana je u Marinu Mironovu, po svom usvojitelju Sergeju Mironovu. Mesto njenog rođenja navedeno je kao Podolsk.

Foto: Tanjug/AP

Ruska vlada rekla je da nema saznanja o Margaritinom slučaju i da ne može da komentariše.

Ženevska konvencija, koja definiše šta predstavlja ratni zločin, kaže da je protivzakonito deportovati civile u vreme rata, osim iz bezbednosnih ili vojnih razloga i ako je privremeno. Konvencija takođe zabranjuje promenu porodičnog statusa deteta.

Kada je ICC ranije ove godine optužio Putina i njegovu poverenicu za decu Mariju Lvovu-Belovu, sud je utvrdio da je nezakonita deportacija stotina ukrajinske dece iz sirotišta i dečjih domova učinjena s "namerom da se ta deca trajno uklone iz svoje države".

To je usledilo nakon odluke predsednika Putina da donese uredbe kojima se Rusima olakšava usvajanje ukrajinske dece. Lvova-Belova je rekla da Rusija decu uzima samo u hraniteljske porodice ili pod starateljstvo.

"Nema usvajanja. To je vrlo važna činjenica jer usvajanje znači da dete postaje potpuno naturalizovano. Možete da promenimo njegovo prezime, ime, srednje ime, možete promeniti mesto rođenja", rekla je Lvova-Belova u oktobru ove godine.

Ali u odgovoru na BBC-jevu istragu, ruska vlada rekla je da je "netačno" tvrditi kako Rusija ne dopušta usvajanje ukrajinske dece iz novoproglašenih regija Rusije. Rusija, naime, sada velike delove Ukrajine smatra ruskom teritorijom, a ljude koji tamo žive svojim građanima, uključujući decu.

Mnogi roditelji ne znaju gde su im deca

BBC je pisao Sergeju Mironovu i Ini Varlamovoj s pitanjem gde je sada Margarita, ali nije dobio odgovor. Veruje se da su gotovo sva ostala deca koja su odvedena iz doma ostala u rukama Rusa. Najmanje 17 ih je na Krimu, tvrde ruske vlasti. Svi imaju rodbinu u Ukrajini, kaže Viktorija Novikova.

Ukrajina tvrdi da je identifikovala 19.546 dece koja su odvedena u Rusiju. Manje od 400 je vraćeno. Rusija osporava ove brojke.

Moskva kaže da će ponovo spojiti decu s porodicama ili prijateljima ako se podnese legitiman zahtev i ako oni dođu po decu. No, mnogi roditelji ne znaju gde su im deca, a proces njihovog pronalaženja i vraćanja težak je i složen.

Postoje podaci za samo jedno dete iz dečjeg doma u Hersonu koje je vraćeno u Ukrajinu, trogodišnjeg Viktora Puzika, koji je u ustanovi čekao operaciju zbog zdravstvenog stanja, s Krima je u oktobru preuzela njegova majka Olha.

Kaže da je iščekivanje bila agonija.

"Stalno sam razmišljala gde je, kako je? Da li je živ ili nije? Svašta mi je prolazilo kroz glavu", rekla je ona.

Viktorija želi da pronađe svu nestalu decu iz Dečjeg doma Herson, ali je zabrinuta da bi im uskoro moglo biti nemoguće ući u trag.

"Vreme nije na našoj strani. Problem je što ruske vlasti pokušavaju da izbrišu identitet dece kada izdaju ruske izvode iz knjige rođenih ili čak pasoše", rekla je ona.

Istovremeno nije izgubila nadu da će Margaritu vratiti u Ukrajinu. Još nije pronašla rodbinu koja bi mogla da primi Margaritu pa je nju samu ukrajinska vlada imenovala zakonskim starateljem devojčice i planira se obratiti ruskim vlastima da je vrate.

"Svet mora da zna za Margaritino postojanje. Hteli su da je izbrišu. Moramo da je vratimo", zaključila je ona.

(Telegraf.rs)