Govor od kojeg danas čitav svet strahuje: Šta bi mogao da uradi lider Hezbolaha?
Strahuju ne samo u Libanu i Izraelu, već čitavom svetu
Čitav svet sa strahom iščekuje današnje obraćanje lidera Hezbolaha Hasana Nasralaha, koji bi mogao da saopšti da će i oni sa Hamasom ući u rat protiv Izraela.
Ukoliko bi ova militantna grupa, koju podržava Iran proglasila sveopšti rat sa Izraelom, takav sukob bi bio daleko veći i smrtonosniji od izraelskog rata protiv Hamasa u Gazi s obzirom na veličinu i mogućnosti libanskih snaga.
Jučerašnja iznenadna eskalacija napada Hezbolaha na mete preko granice na severu Izraela je zlokoban znak da bi Nasralah upravo to mogoa da uradi. Iako su ovi napadi svakako zabrinjavajući, do sada je nasilje ostalo unutar određenog nivoa eskalacije, ali koji je izraelska strana mogla da razume kao preteču rata u punom obimu.
Međutim, nagli porast neprijateljstava, uključujući prvu upotrebu eksplozivnog samoubilačkog drona, mogao bi da promeni tu računicu. Izraelska vojska je na napade odgovorila vazdušnim napadima na ciljeve Hezbolaha u Libanu, kao i tenkovskom i artiljerijskom vatrom.
Najnovija aktivnost Hezbolaha podigla je tenzije na severnoj granici Izraela na najviši nivo u protekle skoro četiri nedelje previranja, što već označava najozbiljniju krizu između dve strane od rata u Libanu 2006. godine.
Sada ceo svet čeka šta će danas lider Hezbolaha, čije se obraćanje očekuje oko 14 časova po našem vremenu, saopštiti. Ovo će ujedno biti njegovo prvo javno obraćanje otkako su počele borbe Izraela i Hamasa.
Svesne rizika od Hezbolaha koji bi otvorio novi front protiv Izraela, Sjedinjene Države čine sve što je u njihovoj moći da odvrate eskalaciju.
Dve teško naoružane udarne grupe nosača aviona premeštene su u region, sa sposobnošću da napadnu bilo kakvu pretnju za američku imovinu ili saveznike.
U toku su i značajni diplomatski napori, a poruke se prenose Teheranu i Hezbolahu kako bi se upozorilo da se ne rasplamsava regionalni rat.
Iran, koji finansira, obučava i oprema Hezbolah, kao i sama militantna grupa, nesumnjivo će balansirati posledice regionalnog rata sa željom da se pogodi Izrael jer je njegova vojska u sukobu sa sunitskim islamističkim Hamasom.
Odbrambene snage Izraela ne rizikuju, i njene trupe se uveliko mobilišu na granici na severu, uz podršku značajnih vazdušnih snaga, dok se istovremeno bore protiv terorista Hamasa na jugu.
Izrael, može se reći je vojno mnogo jači. Ipak, Hezbolah može da povuče 20.000 aktivnih boraca, i na desetine hiljade rezervista, kao i arsenal smrtonosnog oružja, koje je ubojitije od onog koji ima Hamas.
Ovo uključuje rakete i projektile dometa do 500 kilometara, kao i precizno vođene rakete – daleko preciznije i smrtonosnije od raketa koje je lansirao Hamas.
Pored toga, Hezbolah ima ogromne zalihe municije manjeg dometa, kao i naoružanih dronova.
To znači da bi svaki rat između Izraela i Hezbolaha imao potencijal da bude daleko krvaviji i opasniji od sukoba između Izraela i Hamasa.
U nadi da će odvratiti agresiju, izraelski premijer Benjamin Netanjahu upozorio je prošle nedelje da će Hezbolah napraviti "životnu grešku" ako odluči da napadne.
"Udarićemo je snagom kakvu ne može ni da zamisli, a značaj za nju i državu Liban biće razoran", rekao je Netanjahu.
Međutim, jučerašnja eskalacija Hezbolaha mogla bi da ukaže na to da grupa odlučuje da ga ne sluša.
(Telegraf.rs)