SAD u Izrael šalju najskuplji vojni brod svih vremena: Ima više aviona nego mnoge države, ali to nije sve

Vreme čitanja: oko 2 min.

Nosač aviona USS Džerald R. Ford je jedan od brodova koji čine borbenu grupu koja se kreće prema Izraelu

Foto: Terje Pedersen / AFP / Profimedia

Američke vlasti donele su odluku da u Sredozemno more prebace napadačku grupu nosača aviona USS Gerald R. Ford kao vid pomoći Izraelu. U pitanju je nosač aviona na nuklearni pogon koji je u rad pušten 2017. godine, što znači da predstavlja nešto najbolje što američka ratna mornarica poseduje.

USS Džerald R. Ford (CVN-78) je ime dobio po 38. predsedniku SAD. Izgrađen je da zameni USS Enterprajs (CVN-65), koji je u aktivnoj slućbi bio čak 51 godinu, do decembra 2012.

Radi se o ne samo o najvećem vojnom brodu ikada izgrađenom, već i o najvećem nosaču svih vremena.

Njegova izgradnja koštala je neverovatnih 13 milijardi dolara.

Foto: Tanjug/AP

Matična luka mu je mornarička baza Norfolk u Virdžiniji, gde se nalazi Komanda američke flote.

Dužine je 333, a širine 77 metara. Visina nosača je 76 metara, ima 25 paluba, pokreću ga dva nuklearna reaktora, a maksimalna brzina mu je 30 čvorova, odnosno 56 kilometara na sat.

S obzirom na to da ga pokreću nuklearni reaktori, ovo plovilo nema klasičan radijus kretanja zasnovan na potrošnji goriva. Kako se navodi u njegovim karakteristikama, USS Džerald R. Ford može da plovi bez zamene nuklearnog goriva oko 25 godina.

Nosač je, što se odbrane tiče, naoružan moćnim sistemima voda-vazduh RIM-162 ESSM, RIM-116 RAM, orućžjima za blisku odbranu Phalanx CIWS, Mk 38 25 mm Machine Gun Systems i M2 .50 Cal. (12.7 mm).

Foto: Andrej Tarfila / Zuma Press / Profimedia

Samo na ovom nosaču se nalazi 75 ili više aviona, što je više nego što imaju mnoge države.

Posada, navodno, broji 4.539 članova.

Naoružanje, elektronski i drugi sistemi ovog plovila predstavljaju vojnu tajnu, ali ono što je javnosti dostupno jasno daje do znanja da se radi o veoma opasnom komadu oružja.

Ali, ono što je u ovom slučaju posebno interesantno, jeste da je ovo tehnološko čudo samo jedan, doduše glavni, deo nečega što se zove "udarna grupa".

Foto: Alireza Boeini / Alamy / Alamy / Profimedia

Naime, pošto bi jedan brod, ma kakav da je, bio relativno laka meta za neprijateljske snage, oko skupocenih plovila kao što su nosači aviona uvek se prave borbene grupe čiji je zadatak ne samo da dejstvuju s njim, već i da ga štite od potencijalnih napada. A s obzirom na to da je skupoceni nosač kakav je USS Džerald R. Ford idealna meta, njegovu borbenu grupu čine takođe izuzetne ratne mašine.

Nosač Džerald R. Ford udarna grupa 12 uključuje još i krstaricu USS Normandija, razarače USS Ramaž, USS Mekfol and USS Tomas Hadner, kao i još nekoliko brodova za snabdevanje, logističku i drugu podršku.

(Telegraf.rs)