Pre skoro 50 godina osuđen je zbog silovanja: DNK test je sad dokazao da je nevin

Vreme čitanja: oko 2 min.

Iako je imao jak alibi, policija ga je uhapsila, a on se otada borio da spere ljagu sa svog imena

Printskrin: Youtube/Eyewitness News ABC7NY

Posle 47 godina, muškarac iz Njujorka oslobođen je optužbi nakon što je novim DNK testiranjem konačno isključeno da je počinio silovanje 1975. godine.

Radi se o najdužoj poznatoj nezakonitoj presudi u istoriji SAD-a koja je poništena zahvaljujući DNK dokazima.

Testiranje je pokazalo da je Leonard Mek (72) nevin, a identifikovan je drugi muškarac kao osumnjičeni, koji je u međuvremenu priznao silovanje.

Mek je proveo više od sedam godina u zatvoru nakon što je 1976. godine osuđen za zločin koji nije počinio, piše BBC.

"Nikada nisam izgubio nadu da će jednog dana biti dokazano da sam nevin", rekao je Mek.

U maju 1975. godine dve tinejdžerke su se vraćale kući iz škole u gradu Grinburgu u državi Njujork, kada ih je muškarac zaustavio i uperio pištolj u njih. Jedna od devojaka dvaput je silovana, dok je druga uspela da pobegne i potraži pomoć.

Policijska uprava Grinburga izdala je nalog policajcima da traže Afroamerikanca u ranim 20. Ubrzo nakon napada policija je zaustavila Meka, koji se slučajno vozio kroz susedstvo. Iako je Mek imao jak alibi i nosio je drugačiju odeću od osumnjičenog, policija ga je ipak uhapsila.

Odeljenje za reviziju osuda Okružnog tužioca Vestčestera, zajedno s Projektom nevinosti - neprofitnom organizacijom posvećenom oslobađanju nepravedno osuđenih pojedinaca - sprovelo je novo DNK testiranje u slučaju silovanja 2022. godine.

Otkriveno je da je stvarni počinilac bio muškarac koji je bio osuđen za provalu i silovanje u Kvinsu koji su se dogodili nedeljama nakon prvog zločina. Muškarac je takođe bio osuđen 2004. godine za provalu i seksualni napad na ženu u okrugu Vestčester.

"Ovo oslobađanje potvrđuje da pogrešne osude nisu samo štetne za pogrešno osuđene već nas sve čine manje sigurnim", rekla je u izjavi okružna tužiteljka Miriam E Rocah, koja je pohvalila Mekovu "nepokolebljivu snagu" u borbi da spere ljagu sa njegovog imena duga gotovo 50 godina.

Pogrešna identifikacija svedoka vodeći je uzrok pogrešnih osuda, tvrdi Projekt nevinosti. U ovom slučaju devojke su identifikovale Meka tokom pogrešnog policijskog procesa identifikacije.

Suzan Fridmen, viša advokatica u Projektu nevinosti, rekla je da slučaj ima "mnoge značajne pogrešne osude".

"Odluka države da nastavi krivični progon umesto ponovnog otvaranja istrage pokazuje snagu koju rasna pristranost igra u krivičnom pravnom sistemu", rekla je.

Mek, koji je veteran Vijetnamskog rata, živi u Južnoj Karolini sa svojom suprugom skoro 21 godinu.

"Sada je istina izašla na videlo i konačno mogu da dišem. Napokon sam slobodan", rekao je on.

(Telegraf.rs)