Više od 60 odsto Moldavaca protivi se ulasku zemlje u NATO
Prema Ustavu Moldavije, Republika ima neutralan status, ali od 1994. godine zemlja sarađuje sa NATO-om
Više od 60 odsto Moldavaca protivi se ulasku te zemlje u NATO, pokazali su rezultati ankete koje je danas objavio Institut za evropsku politiku i reforme.
Prema anketi, ukoliko bi sledeće sedmice bio održan referendum o pristupanju Moldavije NATO-u , 28 osam odsto birača podržalo bi članstvo u Alijansi (u maju je to podržalo 24 odsto ispitanika).
Istovremeno, 60,3 odsto ispitanika smatra da zemlja ne treba da se pridruži tom vojno-političkom bloku, dok se u maju 60 odsto izjasnilo protiv ulaska u NATO.
U anketi je 9,9 odsto građana navelo da je neopredeljeno povodom pitanja ulaska Moldavije u NATO, prenele su RIA Novosti.
Preostalih 1,8 odsto ispitanika je odbilo da odgovori.
Istraživanje je sprovedeno od 13. do 28. juna na uzorku od 1.120 ljudi, a margina greške je oko 2,5 odsto.
Prethodno je moldavska predsednica Maja Sandu, u intervjuu za Politiko, rekla da zemlja treba da napusti neutralnost i pridruži se, kako je navela, velikom vojnom savezu.
List je primetio da Sandu nije pominjala NATO, ali je ranije više puta izjavljivala da bi klauzula Ustava o neutralnosti mogla biti revidirana, ukoliko bi stanovništvo bilo za približavanje Severnoatlantskom savezu.
Prema Ustavu Moldavije, Republika ima neutralan status, ali od 1994. godine zemlja sarađuje sa NATO-om u okviru individualnog plana partnerstva.
Informativni centar Alijanse radi u glavnom gradu Moldavije. U Kišinjevu je u decembru 2017. godine otvorena NATO kancelarija za vezu.