Delegacija ECOWAS-a posetila Niger: Da li će rat biti izbegnut?

Vreme čitanja: oko 2 min.

Nijedna od strana nije dala zvanično saopštenje nakon razgovora

Foto: Tanjug/AP

Delegacija zapadnoafričkog regionalnog bloka ECOWAS sastala se danas sa svrgnutim predsednikom Nigera Mohamedom Bazumom i razgovarala sa liderom hunte generalom Abdurahmanom Tianijem u glavnom gradu Nijameju, izjavio je portparol predsednika Nigerije Abdulaziz Abdulaziz.

Dok su prethodne misije ECOWAS bile odbijene, današnju delegaciju na aerodromu u Nijameju dočekao je premijer koga je imenovala hunta, rekao je izvor iz ECOWAS-a koji nije želeo da bude imenovan, preneo je Rojters.

Neimenovani izvor je dodao da je grupu je predvodio bivši vođa nigerijske vojske Abdulsalami Abubakar.

Abdulaziz je na platformi X (Tviter) postavio fotografiju sastanka delegacije sa Tianijem.

"Nakon sastanka sa vođom hunte generalom Abdulrahmaneom Tianijem. Delegacija ECOWAS u Nigeru je, takođe, večeras bila u poseti predsedniku Mohamedu Bazumu", napisao je on.

Abdulaziz nije izneo detalje o ishodu razgovora, a ni hunta se nije oglašavala.

U petak je portparol UN Stefan Dužarik rekao da će se Simao sastati sa vojnim vladarima i drugim stranama kako bi pokušao da omogući brzo i mirno rešenje krize u Nigeru.

"Ono što želimo da vidimo je povratak ustavnom poretku. Želimo da vidimo oslobođenje predsednika i njegove porodice i vraćanje njegovog legitimnog autoriteta", rekao je Dužarik.

ECOWAS je 10. avgusta naredio raspoređivanje snaga kako bi se obnovila ustavna vladavina u zemlji.

Vojnici koji su zbacili demokratski izabranog Bazuma u ​​julu brzo su se učvrstili na vlasti, odbili većinu pokušaja dijaloga i držali Bazuma, njegovu ženu i sina u kućnom pritvoru u prestonici.

Komesar ECOWAS-a za mir i bezbednost Abdel-Fatau Musah rekao je u petak da se 11 od 15 država članica EKOWAS-a složilo da angažuje trupe u vojnom rasporedu, rekavši da su "spremne da krenu" kad god se izda naređenje.

"Dan D je takođe određen", dodao je on.

Države članice ECOWAS-a, njih 11, ne uključuju sam Niger i tri druge zemlje bloka pod vojnom vlašću nakon puča: Gvineju, Mali i Burkinu Faso. Poslednje dve su upozorile da će svaku intervenciju u Nigeru smatrati činom rata.

(Telegraf.rs)