Širom centralne Evrope temperature jesenje, u Rusiji i do 40°C: Front u dužini od 2000 km podelio kontinent
Ovaj hladni front oštro je delio dve potpuno suprotne vazdušne mase, vrlo hladnu sa severozapada i vrlo toplu sa jugoistoka i istoka
Prethodnih dana preko severne Evrope premeštao se ciklon, a u sklopu njega i veoma izražen hladni front. Istovremeno, u Đenovsko zalivu formirao se sekundarni ciklon, koji je potom doneo padavine i oluje, ali i katastrofalne padavine Sloveniji i Hrvatskoj, da bi se u blažem obliku obrušio i na Srbiju, ali i pored toga zabeležene su i u našoj zemlji superćelijske oluje.
Tokom vikenda ovaj hladni front prostirao se od pribaltičkih zemalja do juga Grčke, a uz njega i linija grmljavinske nestabilnosti u dužini od 3000 kilometara i to sve od severozapada Rusije do juga Peloponeza, uz snažne oluje i nepogode sa obilnim padavinama.
Ovaj hladni front oštro je delio dve potpuno suprotne vazdušne mase, vrlo hladnu sa severozapada i vrlo toplu sa jugoistoka i istoka.
Nakon što je u petak mereno 39°C, a u subotu od 30°C na severu do 35°C na jugu i istoku Srbije, ovaj hladni front, ali i prostrana visinska dolina u sklopu ciklona doneli su Srbiji pad temperature u veoma kratkom vremenskom intervalu za desetak stepeni. Temperature su u nedelju bile i za 10 do 15 stepeni niže nego dan ranije.
I dok je haldni front tokom vikenda uslovio prodor vrlo hladne vazdušne mase sa severozapada preko centralne Evrope sve do našeg područja, vrlo topla vazdušna masa strujala je ispred hladnog fronta sa juga preko istočne Evrope sve do severa Rusije i Finske, uz temperature u Finskoj i na severu Rusije i do 30°C, dok su na jugu Rusije temperature bile i do 40°C.
U istom trenutku širom centralne Evrope temperature su bile prave jesenje, uz vrednosti od 15 do 20°C, dok su u zoni hladnog fronta temperature na malom rastrojanju se razlikovale i za više od 15 stepeni.
Početak sedmice doneo je prodor hladnog fronta i do istoka Evrope, uz pad temperature za desetak stepeni.
(Telegraf.rs)