Da bi se spasao Peking, cenu platio drugi grad: Prevozili ljude u bagerima, nisu očekivali ovoliku snagu vode

Vreme čitanja: oko 1 min.

Meštani su negodovali na mrežama da nisu dobili dovoljno obaveštenja da pobegnu kada je doneta odluka da se direktno dovedu u opasnost

Foto: Tanjug/AP

Pošto je vanredna situacija zbog poplava u zapadnom Pekingu postala smrtonosnija početkom ove nedelje, a voda je rušila mostove, odnela na desetine automobila i izazvala pustoš u gradu, doneta je odluka da se pobesnele vode preusmere.

Efekat je bio skoro trenutan. U prestonici je pritisak pao, ali je voda morala negde da ode.

Do utorka voda je pogodila Čžoučžou u susednoj provinciji Hebej sa silom koju lokalci nisu očekivali.

Grad je ubrzo odsečen od sveta, a zgrade su postale ostrva. Nestala je i struja i pijaća voda, prenosi BBC. Grad je bio u nevolji.

Hitne službe su jedino čamcima mogle da stignu do zarobljenih ljudi. Ali sa početnim naporima spasavanja usredsređenim na Peking sa mnogo većom populacijom, tamošnji zvaničnici su rekli da im očajnički nedostaju plovila da bi obavili zadatak.

Do srede je stigla i pomoć. Čamci su poređani pored puta koji je postao reka, a spasilačke službe su odatle krenule ka potopljenom centru grada.

Bageri su prevozili ljude u bezbedne delove grada, koji su sa sobom poneli samo nekoliko stvari.

Ljudi su nakon spasavanja prebačeni u skloništa, a najvažnije im je da su na sigurnom. Kažu da su sve ostavili iza sebe.

Neki kažu da su izgubili skoro sve kada su napustili svoje potopljenje domove. Iznenadila ih je brzina i snaga vode.

"Nismo očekivali da bude ovoliko loše, nismo očekivali toliko vode, stalno je nadolazila. Bili smo uplašeni", rekla je jedna žena.

U provinciji Hebej je bilo izvesnog negodovanja što su morali da preuzmu teret ove potencijalno smrtonosne poplave da bi kontrolisali krizu u Pekingu.

Koristeći povezane brane, rezervoare i vodene tokove, poplava je potisnuta iz glavnog grada u delove Hebeja gde živi manje ljudi.

Meštani su negodovali na mrežama da nisu dobili dovoljno obaveštenja da pobegnu kada je doneta odluka da se direktno dovedu u opasnost.

Iznenadni uticaj poplava doveo je do poziva na bolje sisteme ranog upozorenja u Kini.

(Telegraf.rs)