Tri godine od najveće nenuklearne eksplozije u istoriji Libana: Niko nije odgovarao zbog opstrukcije istrage

Vreme čitanja: oko 2 min.

"Istina ne umire sve dok ima ko da je traži", izjavio je brat jedne od žrtava

Foto: Telegraf

Liban danas obeležava tri godine od kada je odjeknula jedna od najvećih nenuklearnih eksplozija u istoriji i potresla Bejrut. Ipak, niko nije pozvan na odgovornost jer politički i pravni pritisci obustavljaju istragu, piše "France24".

Dana 4. avgusta 2020. godine, ogromna eksplozija u luci u Bejrutu uništila je delove libanske prestonice, pri čemu je poginulo više od 220 ljudi, a povređeno je najmanje 6.500.

Vlasti su saopštile da je katastrofu izazvao požar u skladištu u kojem je godinama nasumično skladištena ogromna količina industrijskog amonijak-nitrata.

Tri godine kasnije, istraga je praktično u zastoju, ostavljajući preživele i dalje željne odgovora.

Glavna aktivistička grupa koja predstavlja porodice ubijenih pozvala je na protestni marš u petak popodne.

"Ovo je dan komemoracije, žalosti i protesta protiv libanske države koja politizira našu stvar i meša se u pravosuđe", rekla je Rima al-Zahed, čiji je brat poginuo u eksploziji.

"Pravosuđe je okovano, pravda je van domašaja, a istina je prekrivena velom", rekla je ona za AFP.

Do eksplozije je došlo usred ekonomskog kolapsa Libana koji je Svetska banka nazvala jednim od najgorih u novijoj istoriji i za koji se uveliko okrivljuje vladajuća elita optužena za korupciju i loše upravljanje.

Od prvih dana, istraga o eksploziji suočila se sa nizom političkih i pravnih izazova.

U decembru 2020, glavni istražitelj Fadi Savan optužio je bivšeg premijera Hasana Diaba i trojicu bivših ministara za nemar.

Ali kako je politički pritisak rastao, Savan je uklonjen iz slučaja.

"Kultura nekažnjivosti"

Njegov naslednik Tarek Bitar je bezuspešno tražio od poslanika da ukinu poslanički imunitet poslanicima koji su ranije bili ministri.

Moćna grupa Hezbolah koju podržava Iran pokrenula je kampanju protiv Bitara, optužujući ga za pristrasnost i zahtevajući njegovu smenu.

Ministarstvo unutrašnjih poslova odbilo je da izvrši naloge za hapšenje koje je izdao glavni istražitelj.

U decembru 2021, Bitar je obustavio istragu nakon niza tužbi, uglavnom od političara koje je prozvao pod optužbom za nemar.

Ali, u iznenađujućem potezu ovog januara, Bitar je nastavio istragu nakon 13-mesečne pauze, optužujući osam novih osumnjičenih, uključujući visoke bezbednosne zvaničnike i glavnog tužioca Libana Gasana Uejdata.

Uejdat je potom optužio Bitara za neposlušnost i "uzurpiranje vlasti" i naredio oslobađanje svih pritvorenih zbog eksplozije.

Bitar je odbio da se povuče, ali mesecima nije kročio u bejrutsku palatu pravde.

"Rad na istrazi je u toku", rekao je pravni stručnjak koji poznaje slučaj, zahtevajući anonimnost zbog osetljivosti stvari.

Bitar je odlučan da održi obećanje da će ostvariti pravdu za porodice žrtava, dodao je stručnjak.

Zahed, čiji je brat poginuo u eksploziji, rekao je: "Istina ne umire sve dok ima ko da je traži. Verujemo da ćemo doći do istine."

U četvrtak je 300 pojedinaca i organizacija, uključujući Human Rights Watch (HRW) i Amnesty internetional (AI), obnovilo poziv Ujedinjenim nacijama da uspostave misiju za utvrđivanje činjenica, što su lokalni zvaničnici više puta odbijali.

"Potrebna je međunarodna akcija da se razbije kultura nekažnjivosti u Libanu", rekao je Ramzi Kejs iz HRW-a u saopštenju.

Aja Majzub iz AI optužila je vlasti da koriste "svako sredstvo koje im je na raspolaganju da besramno potkopaju i opstruiraju domaću istragu kako bi se zaštitili od odgovornosti".

(Telegraf.rs)