Severna Koreja se konačno oglasila o američkom vojniku koji je prešao granicu i ušao u tu zemlju

Vreme čitanja: oko 2 min.

Portparol Pentagona rekao je da je Severna Koreja samo priznala zahtev komande UN za informacije o vojniku američke vojske Trevisu Kingu

Severna Koreja je ponudila veoma kratak odgovor komandi Ujedinjenih nacija o američkom vojniku koji je prešao strogo čuvanu granicu sa Južnom Korejom 18. jula zbog čega je odmah priveden, saopštio je Pentagon u utorak, javlja "Al Arabiya".

Međutim, portparol Pentagona, brigadni general Patrik Rajder, rekao je da je Severna Koreja samo priznala zahtev komande UN za informacije o vojniku američke vojske Trevisu Kingu i da nije dala detaljne informacije o njemu.

"Mogu da potvrdim da je DNRK odgovorila komandi Ujedinjenih nacija, ali nemam nikakav značajan podatak da pročitam", rekao je Rajder na konferenciji za novinare, koristeći akronim zvaničnog imena Severne Koreje, Demokratska Narodna Republika Koreja.

Kada su ga novinari pritisnuli, Rajder je rekao da je poruka Severne Koreje nazad komandi UN samo "potvrda" istrage komande UN.

King je otrčao u Severnu Koreju 18. jula dok je bio u obilasku demilitarizovane zone na granici, dovodeći Sjedinjene Države u novu diplomatsku nevolju sa Severnom Korejom.

King, koji se pridružio američkoj vojsci u januaru 2021. godine, služio je kao izviđač u korejskim rotacionim snagama, što je deo decenijama stare bezbednosne obaveze SAD prema Južnoj Koreji.

Ali njegovo postavljenje pratile su pravne nevolje.

Suočio se sa dve optužbe za napad u Južnoj Koreji i na kraju se izjasnio krivim za jedan slučaj i uništavanje javne imovine zbog oštećenja policijskog automobila tokom tirade protiv Korejaca sa psovkama, prema sudskim dokumentima.

Od 24. maja do 10. jula služio je kaznu teškog rada u popravnoj ustanovi Čeonan umesto da plati novčanu kaznu, prenela je novinska agencija Jonhap.

Nakon puštanja iz zatvora, koji je predviđen za pripadnike američke vojske i druge strance, King je nedelju dana ostao u američkoj bazi u Južnoj Koreji, naveo je Jonhap.

Zvaničnik zatvora u Čeonanu potvrdio je da je King tamo odslužio kaznu prinudnog rada, ali je odbio da pruži dodatne informacije navodeći kao razlog zabrinutost za privatnost.

Američki zvaničnici, koji su govorili pod uslovom anonimnosti, rekli su da je King trebalo da se suoči sa vojnom disciplinskom kaznom po povratku u Fort Blis u Teksasu.

Američki zvaničnici izrazili su duboku zabrinutost zbog Kingove sudbine u Severnoj Koreji. Vojska je zabeležila slučaj Ota Vormbiera, američkog studenta koji je 17 meseci bio u zatvoru u Severnoj Koreji i koji je preminuo ubrzo nakon što je vraćen u Sjedinjene Države u komi 2017. godine.

(Telegraf.rs)