Počeo "glavni udar" ukrajinske kontraofanzive, tvrde zvaničnici Pentagona

Vreme čitanja: oko 2 min.

Igor Konašenkov, glavni portparol ruskog ministarstva odbrane, izvestio je o "masovnom" napadu i žestokim borbama južno od Orikiva, grada koji Ukrajina drži oko 60 milja severno od Azovskog mora

Tanjug/AP

Glavni udar ukrajinske kontraofanzive, koja je trajala skoro dva meseca, sada je u toku na jugoistoku zemlje, izjavila su u sredu dvojica zvaničnika Pentagona, prenosi New York Times.

Navodno stiže pojačanje u hiljadama, koji se priključuju žestokim bitkama, od kojih su mnogi obučeni i opremljeni od Zapada i do sada su "držani u rezervi".

Zvaničnici su govorili pod uslovom anonimnosti, a prema pisanju američkog lista, njihovi komentari poklapaju se sa izveštajima sa bojnog polja u sredu, gde su se rasplamsale artiljerijske borbe duž južne linije fronta u regionu Zaporožja.

Igor Konašenkov, glavni portparol ruskog ministarstva odbrane, izvestio je o "masovnom" napadu i žestokim borbama južno od Orihiva, grada koji Ukrajina drži oko 60 milja severno od Azovskog mora.

Vladimir Rogov, zvaničnik kojeg je imenovala Moskva u južnoj Ukrajini, rekao je da su u napadu učestvovale ukrajinske trupe koje su bile obučene u inostranstvu i koje su bile opremljene sa oko 100 oklopnih vozila, uključujući leoparde nemačke proizvodnje i borbena vozila Bredli američke proizvodnje.

Drugi ruski zvaničnik u Zaporožju, Jevgenij Balicki, rekao je da je Ukrajina od utorka napravila 36 pokušaja granatiranja naselja u regionu. Ruske tvrdnje da su ukrajinski napadi odbijeni nisu se mogle odmah proveriti.

Ukrajinske trupe duž južnog fronta rekle su u sredu da neprestano potiskuju ruske trupe, ali da je njihov napredak bio postepen bez većih prodora. Usporila su ih minska polja, a neki su rekli da su najveće prepreke ruska artiljerijska vatra i vazdušni udari.

Ukrajinski zvaničnici rekli su američkim kolegama da će proširene ukrajinske snage pokušati da napreduju na jug kroz ruska minska polja i druga utvrđenja prema gradu Tokmak, i, ako uspeju, do Melitopolja, blizu obale.

Njihov cilj je da preseku takozvani kopneni most između Ukrajine pod ruskom okupacijom i poluostrva Krim, ili barem napreduju dovoljno daleko da strateški važno poluostrvo stave u domet ukrajinske artiljerije.

Rusija je anektirala Krim 2014. i koristi ga kao bazu za svoju Crnomosku flotu, kao i za snabdevanje svojih snaga na jugu.

Nova operacija, ako bude uspešna, mogla bi da potraje od jedne do tri nedelje, rekli su ukrajinski zvaničnici zvaničnicima u Vašingtonu.

Međutim, malo toga je išlo po planu otkako je kontraofanziva počela početkom juna, a zvaničnici Bele kuće i Pentagona rekli su u sredu da sa velikim interesovanjem posmatraju pojačanu aktivnost.

"Ovo je veliki test", rekao je jedan visoki zvaničnik, koji je tražio da ostane anoniman.

(Telegraf.rs)