Vagnerovce će u Ukrajini zameniti "čečenski TikTok bataljon"?

Vreme čitanja: oko 4 min.

Iako se vojska Ramzana Kadirova uporno pozicionira, s njom postoje i brojni problemi, analizira "Financial Times".

Nakon neuspele pobune u Rusiji, čečenski lider Ramzan Kadirov se pozicionira kao vojskovođa spreman da krene u bitku za Vladimira Putina.

Ali za razliku od paravojne grupe Vagner, koju Moskva sada želi da raspusti, čečenske specijalne snage su stekle reputaciju "TikTok boraca" koji su više zabrinuti za svoj izgled na društvenim mrežama nego za uspeh na bojnom polju, piše "Financial Times" (FT).

Nakon pobune suparničkog vojskovođe Jevgenija Prigožina, Kadirov je nastojao da naglasi svoje kontinuirane bliske veze sa Putinom, postavljajući selfi sa ruskim predsednikom na svom Telegram kanalu u sredu i hvaleći se njihovim susretom dan ranije. Ipak, evidencija njegove privatne vojske pokrenula je pitanje da li će čečenski borci moći da pruže ruskoj vojsci podršku jednaku Vagnerovoj, navodi FT.

Nekoliko sati nakon Prigožinovog marša na Moskvu, bataljon Kadirova je na Telegramu objavio snimak na kojem se vidi kako njegove snage dramatično patroliraju napuštenim mostom, maskirane od glave do pete i naoružane mitraljezima.

"Ko god da su, ko god da su, mi ćemo sahraniti ove izdajnike domovine i ispuniti svaki posao koji nam je dodeljen", grmeo je jedan od Kadirovljevih boraca dok je pokazivao palac u kameru.

Međutim, postojao je jedan problem sa snimkom: izgleda da je snimljen tokom moskovskog zalaska sunca u subotu — nakon što je Prigožinova pobuna već završena — u Kostromi — gradu kome se Vagnerovi borci nikada nisu približili tokom ustanka.

Foto: Olga MALTSEVA / AFP / Profimedia

Kadirov upravlja nemirnom republikom Čečenijom od 2007. godine, a njegovi borci su već bili aktivni u Ukrajini. Od kada se pridružio borbama tamo u februaru 2022., Kadirov, koji je rano usvojio Instagram, i njegove kolege borci su bili plodni u svojim objavama na društvenim mrežama u stilu muzičkih videa, koji su obično montaže boraca koji paradiraju u vojnoj odeći — često bez znakova bilo kakvog vatrenog okršaja.

Stvarni vojni uspesi boraca bili su znatno manji.

"Čečenske snage predstavljaju imidž da su veoma jake, paradirajući veoma opasno sa svojom opremom", rekao je Aleks Kočarov, analitičar rizika koji se fokusira na Rusiju. "Na bojnom polju u Ukrajini nismo videli da čečenske snage imaju značajan uticaj, posebno duž linija fronta."

Čečenske snage su najvidljivije bile prisutne u delovima Ukrajine koji su već bili pod ruskom kontrolom, rekao je on. Nasuprot tome, Prigožinovi Vagnerovi borci ostvarili su neke stvarne vojne uspehe tokom svog boravka na terenu, pomažući u ruskom osvajanju grada Bahmuta, na primer, dodao je on.

Nije uvek bilo ovako. Kada je Rusija započela svoj sveobuhvatni rat u Ukrajini u februaru 2022., Kadirov je poslao više čečenskih vojnih jedinica na liniju fronta gde se očekivalo da će igrati ključnu ulogu u propalom planu Moskve da preuzme Kijev.

Međutim, jedinice su pretrpele velike gubitke ubrzo nakon početka rata, što je dovelo do toga da Kadirov ponovo razmisli o učešću svojih snaga, rekao je Emil Aslan, specijalista za Kavkaz i profesor bezbednosnih studija na Karlovom univerzitetu u Pragu.

"Shvatio je da će izgubiti mnogo ljudi. I on to ne može sebi da priušti", rekao je Aslan i dodao da se Kadirov oslanjao na svoje legije iskusnih boraca da sačuva politički položaj kod kuće.

Sinovi Ramzana Kadirova su navodno bili na frontu u Ukrajini Printscreen/VK/Ramzan Kadirov

"Da bi preživeo, Kadirovu su potrebne dve stvari: Putinova podrška i istrajnost njegove lične vojske. Od tada je na neki način manevrisao između pokazivanja da raspoređuje snage koje će žrtvovati zarad nacionalnog lidera Vladimira Putina... i, s druge strane, pokušaja da spase živote najiskusnijih Kadirovaca", rekao je Aslan, misleći na elitne borce koji čine Kadirovljevu ličnu vojsku.

Krupni i bradati vođa održao se na vlasti u Čečeniji uglavnom zahvaljujući bliskom političkom savezu sa Putinom, koji je obogaćivao region federalnim fondovima i pomogao Kadirovu da održi svoju dugogodišnju vladavinu.

Taj odnos je takođe omogućio Kadirovu da izgradi sopstvenu privatnu vojsku plaćenika, koji su optuženi za ratne zločine u Ukrajini, kao i za navodno mučenje i ubistvo Kadirovljevih domaćih protivnika i kritičara.

Kadirov je u svom odnosu sa Putinom bio bez premca — sve do pojave Prigožina i njegove sopstvene konkurentske privatne plaćeničke snage. Dok je Kadirov stao na stranu Prigožina u nekim od njegovih kritika ruskog vojnog vrha, njih dvojica su se takođe svađali na društvenim mrežama.

U subotu, dok se Prigožinova pobuna odvijala, Kadirov je preko Telegrama osudio vođu Vagnera, optužujući ga za "podlu izdaju".

"Više puta sam upozoravao da rat nije vreme za izražavanje ličnih pritužbi", rekao je Kadirov. "Imamo vrhovnog komandanta, koga je izabrao narod, koji poznaje celu situaciju do najsitnijih detalja bolje od bilo kog stratega."

Apti Alaudinov Foto: Alexander Reka / TASS / Profimedia

Apti Alaudinov, komandant Kadirovljevog bataljona "Ahmat", rekao je da su njegovi borci raspoređeni u Rostov da odbiju pobunu i da su bili na udaljenosti od 500 do 700 metara od Vagnerovih boraca.

Alaudinov je rekao da mnogi čečenski borci nisu otputovali u Rostov jer su "odgovorni" za držanje linije fronta u Ukrajini. On je tvrdio da je rusko ministarstvo odbrane izričito zatražilo od čečenskih snaga "da se ne upuštaju ni u kakve borbe jer postoji nada da se sve reši mirnim putem".

Međutim, neki vojni analitičari ostaju skeptični. "Izgleda da su Kadirovljeve snage čekale svoje vreme da vide šta će se desiti", rekao je Semjuel Bendet, pomoćni viši saradnik Centra za novu američku bezbednost.

"Niko zaista nije želeo da stane ispred Prigožinovih snaga prošlog vikenda, osim onih nekoliko aviona i helikoptera koji su oboreni."

(Telegraf.rs)