Jedna izazvala zemljotres, za drugom se tragalo više od godinu dana: Ovo su 5 najgorih nesreća sa podmornicama
Iako je ovaj slučaj nestale podmornice šokirao ceo svet, nesreće sa ovom vrstom plovila su mnogo ćešće nego što se to čini
Potraga za podmornicom Titan koja je u nedelju nestala u Atlantskom okeanu i dalje traje.
Kancelarija Američke obalske straže zadužena za severoistočni deo zemlje objavila je u danas da je kanadski avion P-3 detektovao podvodne zvukove na području na kojem se traga za nestalom podmornicom, što je kako su stručnjaci rekli dobar znak.
Iako je ovaj slučaj nestale podmornice šokirao ceo svet, nesreće sa ovom vrstom plovila su mnogo ćešće nego što se to čini.
Ovo su pet najtežih nesreća sa podmornicama u skorijoj istoriji.
Rusija, Nerpa K-152
Pre nego što se ruska podmornica Nerpa pridružila mornarici, prošla je brojna ispitivanja. Jednog sunčanog dana 2008. godine grupa mornara i civila pripremala je podmornicu za nova testiranja, kada se iznenada aktivirao sistem za gašenje požara.
U jednom trenutku prva dva dela podmornice napunila su se hemikalijama za suzbijanje požara. Upravo ta pena povredila je i ubila one koji su u njoj bili zarobljeni.
U nesreći je poginulo 20, a povređeno 40 osoba.
Istragom je utvrđeno da je neko slučajno aktivirao sistem za gašenje požara.
Rusija je 2021. godine podmornicu Nerpa iznajmila Indiji i trenutno služi u njihovoj mornarici.
Argentina, ARA San Huan
Tokom rutinskog putovanja 2017. godine podmornica ARA San Huan nije uspela da stigne od jedne do druge luke. U jednom trenutku izgubljena je komunikacija sa posadom koja u tom trenutku broji 40 članova.
Međunarodna operativna grupa očajnički je pokušavala da locira plovilo, ali rezultata nije bilo.
Britanci, koji su još od Foklandskog rata bili ljuti rivali sa Argentincima poslali su svoju specijalizovanu jedinicu da im pomogne u potrazi.
Mornarici je trebalo godinu dana da locira podmornicu na dnu mora, a razlozi potonuća se još uvek istražuju.
Indonezija, KRI Nanggala 402
Indonežanska podmornica nestala je 2021. godine tokom vežbe. Tokom dubokog ronjenja blizu obale Balija odjednom su izgubili kontakt.
Prema saopštenju mornarice, tokom rutinske vežbe podmornica je trebalo da ispali i nekoliko torpeda.
Kada je plovilo sa sondom došlo do podmornice ustanovili su da je preživela velika oštećenja.
Kasnije je utvrđeno da se tokom ispaljivanja podmornica raspala na tri dela, a svih 53 člana posade su poginuli.
Kina, Čangčeng 361
Ribarska kočara je 2003. godine pronašla podmornicu klase "Ming" kako mirno plovi tik iznad talasa u blizini Severne Koreje.
Kineski ribari su pokušali da stupe u kontakt sa podmornicom, ali nisu uspeli. Čangčeng je nastavio da lebdi besciljno sve dok nisu stigli drugi ratni brodovi i otkrili da je svih 70 članova posade poginulo.
Mornarica nije bila svesna da je Čangčeng nestao jer je učestvovala u vežbi koja je simulirala realne uslove na bojnom polju, tokom kojih podmornice nekada ne isplivaju na površinu i ne komuniciraju sa matičnim brodovima nekoliko dana ili nedelja.
Istraga je otkrila da se motor nije ugasio kada je podmornica potopljena i potrošila sav kiseonik.
Rusija, Kursk K-141
Najgora nesreća sa podmornicama u novijoj istoriji i zaista jedna od najgorih podmorničkih nesreća svih vremena je ona koja se dogodila ruskoj podmornici Kursk.
Ova podmornica koja poseduje navođene projektile na nuklearni pogon nestala je 2000. godine tokom vežbe u Barencovom moru.
Sa posadom od 118 ljudi, masivni Kursk je bila jedna od najmoćnijih podmornica u ruskoj floti.
Istraga pronađene podmornice otkrila je da je jedno od njenih torpeda eksplodiralo dok ju je posada pripremala za lansiranje.
Ruska podmornica je koristila torpedo Tip 65-76A, dizajnirano za potapanje američkih nosača aviona. Koristila je vodonik-peroksidno gorivo koje je veoma zapaljivo.
Prva eksplozija je izazvala drugu, veću detonaciju nekoliko obližnjih torpeda.
Istraga je pokazala da je upravo druga veća eksplozija potopila podmornicu, a bila je toliko velika da su je registrovale i okolne seizmološke stanice.
(Telegraf.rs)