Tramp uhapšen, negirao krivicu, pa pušten: Mogao bi da bude predsednik SAD čak i ako ga osude na robiju

Vreme čitanja: oko 3 min.

"To ne bi bila pravna prepreka, bila bi praktična smetnja – na biračima bi bilo da odluče."

Foto: Tanjug/AP

Bivši američki predsednik Donald Tramp stigao je u sud u Majamiju gde je uhapšen. On je negirao krivicu po 37 tački optužnice. Potom je pušten da se brani sa slobode.

On se drugi put za nekoliko meseci našao pred sudijom zbog krivične prijave, ovog puta da je nezakonito zadržao poverljiva dokumenta o nacionalnoj bezbednosti nakon što je napustio Belu kuću i da je lagao zvaničnike koji su pokušali da preuzmu ta dokumenta.

Bivšeg predsednika Donalda Trampa uhapsili su zamenici američkih maršala.

Očekuje se da će maršali uzeti elektronske kopije njegovih otisaka prstiju u nekom trenutku tokom današnjeg postupka. Ne očekuje se da će snimiti Trampa s obzirom na njegovu prepoznatljivost.

Donald Tramp je prvi bivši predsednik koji se suočio sa federalnim optužbama. Radi se o 37 federalnih optužbi - uključujući neke prema Zakonu o špijunaži sa potencijalnim zatvorskim kaznama do 20 godina zatvora.

Federalna velika porota u Majamiju optužila ga je za 37 krivičnih dela, među kojima je 31 tačka za "namerno zadržavanje" poverljivih dokumenata o nacionalnoj odbrani, čime je prekršio Zakon o špijunaži.

Njegov pomoćnik i saoptuženi, Volt Nauta, tereti se da je navodno pomerao i skrivao kutije koje sadrže poverljive informacije, i pre i posle pretresa Mar-a-Laga, te davao lažne ili obmanjujuće izjave FBI-ju.

On se suočava sa šest optužbi za krivična dela, uključujući zaveru radi ometanja pravde, uskraćivanje dokumenta ili evidencije, koruptivno prikrivanje dokumenta i prikrivanje dokumenta u saveznoj istrazi, od kojih svaka nosi kaznu zatvora od 20 godina, navodi se u optužnici.

Druge dve optužbe - šeme za prikrivanje i lažne izjave i predstavljanja - predviđaju kaznu od pet godina zatvora.

To iznosi čak 90 godina zatvora za veterana američke mornarice koji je postao stalno prisutan u Trampovoj postpredsedničkoj orbiti.

I Nauta se izjasnio da nije kriv po svim tačkama optužnice.

Ovo je drugi put za dva meseca da je Tramp optužen za krivična dela. Protiv bivšeg predsednika je u Njujorku podignuta optužnica u vezi sa isplaćivanjem novca jednoj porno glumici, tokom predsedničke kampanje 2016. godine, kako bi ćutala o navodnoj aferi.

Slučaj je dodeljen sudiji Ajlin Kenon, koju je Tramp imenovao i koja je oštro kritikovana zbog presuda u korist bivšeg predsednika, u prošlogodišnjem slučaju.

Kenon je na kratko sprečila federalne istražitelje da ispituju dokumenta pronađena na Trampovom imanju Mar-a-Lago prošlog avgusta, i imenovala specijalnog pravnog savetnika da ih pregleda.

Apelacioni sud je kasnije ukinuo njenu presudu, navodeći da ona nije imala ovlaščenja da je donosi.

Optužbe protiv Trampa rezultat su istrage koja je počela nakon što je bivši predsednik navodno sprečavao Nacionalni arhiv da preuzme dokumenta koja su odneta iz Bele kuće i prebačena u Mar-a-Lago.

Američki dopisnik "Sky News" Mark Stoun uspeo je da dobije nekoliko reči od Donalda Trampa u hotelskom kompleksu dok je odlazio na sud. Stoun i njegov tim pitali su bivšeg predsednika kako se oseća uoči pojavljivanja pred sudom.

Tramp je odgovorio: "Sjajno".

Američke federalne vlasti pojačale su mere obezbeđenja oko zgrade suda, gde su se okupile desetine Trampovih pristalica koje su pozdravile kolonu automobila u kojoj se nalazio bivši predsednik, dodaje "Glas Amerike".

"Majami za Trampa" i "Latinosi za Trampa", uzvikivale su njegove pristalice, koje su mahale američkim zastavama i nosile kačkete sa natpisima: "Učinite Ameriku ponovo velikom" kada se kolona zaustavila ispred sudnice.

Trampu je dozvoljeno da napusti sud bez uslova za putovanje i bez kaucije.

Tužioci su sudiji za prekršaje Džonatanu Gudmanu rekli da ne veruju da postoji "rizik od bekstva" bivšeg predsednika, pošto Tramp, koji poseduje sopstveni privatni avion, i dalje ima zaštitu Tajne službe.

Bivši američki predsednik Donald Tramp napustio je ubrzo zgradu federalnog suda u Majamiju.

Prema pisanju američkih medija, ceo postupak je trajao nekoliko minuta.

Da li bi Tramp zaista mogao da bude predsednik iz zatvora?

Ranije je pisamo o tome da ništa ne sprečava Trampa da se kandiduje u predsedničkoj trci ako bude osuđen po ovim optužbama.

Ali da li bi mogao da vodi državu u zatvorskoj ćeliji?

"Sky News" je postavio to pitanje bivšem američkom saveznom tužiocu Aleksu Sotu i on kaže:

"To ne bi bila pravna prepreka, bila bi praktična smetnja – na biračima bi bilo da odluče."

(Telegraf.rs)