Veliko finale predsedničkih izbora u Turskoj: Sutra glasanje za Erdogana ili Kiličdaroglua

Vreme čitanja: oko 2 min.

Aktuelni predsednik važi za favorita, a u slučaju da ne pobedi, Tursku bi mogle da očekuju promene

Foto-montaža: Profimedia/Abaca Press, Profimedia/Abaca Press/Depo Photos

U Turskoj se sutra održava drugi krug predsedničkih izbora na kojima više od 64 miliona birača bira između dva kandidata - aktuelnog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i lidera opozicije Kemala Kiličdaroglua.

Erdogan, koji vlada zemljom više od 20 godina, favorit je za pobedu koja bi mu donela još pet godina mandata, pošto mu je ona izmakla u prvom krugu 14. maja kada je osvojio 49,5 posto glasova.

Kiličdaroglu je tada dobio 44,8 posto, a treći kandidat Sinan Ogan, koji je nepoznata ličnost turskoj javnosti, osvojio je 5,2 posto, uz podršku ultranacionalističkog saveza.

Ipak, Ogan je odlučio da podrži Erdogana u drugom krugu, dok je nacionalistički ATA savez koji ga je podržavao stao iza Kiličdaroglua.

Otkako je Turska Republika osnovana 1923. godine, ona je tradicionalno bila saveznik zapadnih sila.

Ako Erdogan bude izgubio, zemlju bi mogle da čekaju krupne promene u njenom odnosu prema zemljama širom sveta, ocenjuje BBC.

Porast nacionalističkih glasova u prvom krugu i nacionalistička priroda trećeg kandidata i saveza imali su značajan učinak na izbornu kampanju tokom dvosedmične pauze do drugog kruga, piše Al Jazeera.

Izborna agenda vidno se pomerila s krizom pogođene turske ekonomije i zemljotresa u februaru, u kojima je poginulo na desetine hiljada ljudi, na teme kao što su “terorizam” i sudbina izbeglica u zemlji.

Turska se suočava sa velikom inflacijom, devalvalacijom lire, posledicama zemljotresa i milionima izbeglica, više od 3,5 miliona samo iz Sirije.

Erdogan je obećao da će vratiti oko milion sirijskih izbjeglica u njihovu domovinu nakon realizacije stambenih projekata u severnoj Siriji pod turskom kontrolom, ne navodeći konkretan vremenski okvir.

Takođe je kazao da će poboljšanje dijaloga između Sirije i Turske putem ruskih posredničkih napora pomoći u povećanju “dobrovoljnog” povratka izbeglica.

Erdogan je obećao preživelima u zemljotresu u jugoistočnoj Turskoj stambene zajmove s dospećem od 20 godina i dve godine grejs perioda. Interesantno je da je u prvom krugu upravo u tim oblastima dobio veću podršku.

Njegova vlada ima za cilj da izgradi ukupno 650.000 novih stanova u toj regiji obećavši izgradnju čak polovine za godinu dana.

Što se tiče Kemala Kiličdaroglua, on je promenio kampanju između prvog i drugog kruga, pojačao je retoriku protiv izbeglica, u očitom pokušaju da privuče nacionalističke glasove.

Obećao je da će vratiti izbeglice u Siriju. Najavio je i da će raditi na privlačenju stranih investicija u Tursku, kao i ulaganja u zemljotresom razorena područja.

Zbog geopolitičkog značaja Turske, ovi izbori smatraju se jednim od najvažnijih u ovoj godini. Turska ima jednu od najvećih vojski u NATO, odbrambenom savezu Zapada. Podnela je i zahtev za članstvo u EU. Ishod izbora s velikom pažnjom prati Evropa, ali i Bliski istok, kao i SAD.

(Telegraf.rs)