Pre godinu dana izgubili su dete u školskom masakru u Teksasu: Roditelji 19 mališana i dalje čekaju odgovore

Vreme čitanja: oko 2 min.

U masakru u Osnovnoj školi Rob je ubijeno je 19 učenika

Foto: Tanjug/AP

Džesika i Rajan Ramirez više ne žive u mestu Juvaldi gde su pre godinu dana u masakru u školi ubijena dva profesora i 19 učenika među kojima i njihova ćerka Alitija (10).

Život u gradu u kojem su izgubili dete, postao im je pretežak, kako kažu, zbog čega su se odselili u rodno mesto.

U Juvaldiju za nih nije preostalo ništa sem patnje, kažu neutešni roditelji.

"Kad čujemo sirene hitne pomoći ili poliicje, vidimo školske autobuse, samo nam se vraća sećanje na dan kada smo čekali Alitiju?", rekao je Rajan.

Alitija je bila u učionici broj 12 kada je 18-godišnjak ušao naoružan i otvorio vatru na decu automatskom puškom koju je legalno nabavio za rođendan.

Foto: Privatna arhiva

Novinar BBC posetio je kuću porodice Ramirez prvi put nedelju dana nakon masakra kada je u Alitijinoj sobi video diplome, igračke i sportske medalje onako kako ih je ona ostavila.

Godinu dana kasnije, ponovo je pričao sa roditeljima, samo u kući na malom imanju na kojem se vijori zastava sa imenom Alitije.

Alitijinu sobu pretvorili su u svojevrstan hram u spomen ćerki, brižljivo dodajući svakog plišanog medu i šarene crteže.

Nadaju se da će nova kuća biti prostor gde će ostalo dvoje dece moći da živi bez tuge i teskobe koja ih je obuzela.

U proteklih 12 meseci čitava porodica se borila da prevaziđe ono što se desilo u osnovnoj školi Rob, da shvate zašto Alitija nikad neće igrati sa braćom i zatražiti sok ili sendvič.

Šta su policajci radili 77 minuta ispred učionice

Ako se izuzme ogromna tuga, emocija koju najviše osećaju je gnev. I dalje im je neshvatljivo kako je 376 dobro naoružanih policajaca stajalo ispred Alitijine učionice 77 minuta, dok je napadač ubijao decu unutra, pre nego što su konačno razbili vrata i neutralisali ga.

Kamere koje su policajci nosili na telu pokazuju greške, konfuziju i nedostatak komunikacije što je, kako porodice nastradalih veruju, decu koštalo života.

Upravo to je kasnije u izveštaju istražnog komiteta Predstavničkog doma Teksasa ocenjeno kao loša odluka.

"Samo su stajali i govorili 'stani', kaže on. "Ako ćeš samo da stojiš, skini značku", kaže nesrećni otac.

Neke porodice su svoj bol i gnev kanalisale tako što su se uključile u kampanje zahtevajući izmenu zakona o oružju. Džesika i Rajan se, osim što se zalažu za okončanje oružanog nasilja, drže podalje od politike.

Umesto toga, ne mogu da zaborave tu tragediju i veliki propust nadležnih da zaštite decu u školi u Juvaldiju.

"Radite šta morate, pa šta ako treba i poginite, to podrazumeva vaša značka - da štitite i služite. Nisu uradili prvu stvar a to je da zaštite decu", ponovio je on.

Porodice nastradale dece još nisu dobile odgovore na najosnovnija pitanja - Kako se to desilo? Ko je odgovoran što je dozvolio da se to desi?

"Svi koji su tog dana bili tamo moraju da odgovaraju", rekao je gradonačelnik Juvaldija Don Meklofin za BBC News.

Potraga za odgovorima dosad nije urodila plodom, zaključuje on.

(Telegraf.rs)