Ukrajini stiže ozbiljno pojačanje, Velika Britanija i Holandija obećale žestoku vojnu tehniku
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je pomenuo obećanje Sunaka i Rutea rekavši da je to "dobar početak koalicije" i dodao: "Hvala svima".
Premijeri Ujedinjenog Kraljevstva i Holandije, Riši Sunak i Mark Rute, složili su se da izgrade "međunarodnu koaliciju" za pružanje podrške u borbenim avionima za Ukrajinu, ključnu stavku vojne opreme koju ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski dugo traži od zapadnih saveznika. podržavajući borbu svoje zemlje protiv ruskih snaga, javlja "Al Džazira".
"Premijer i premijer Rute složili su se da će raditi na izgradnji međunarodne koalicije za obezbeđivanje borbenih vazdušnih kapaciteta Ukrajine, uz podršku u svemu, od obuke do nabavke aviona F16", rekao je portparol Sunakove kancelarije u Dauning Stritu.
"Premijer je ponovio svoje uverenje da je mesto Ukrajine u NATO-u i lideri su se složili oko važnosti da saveznici obezbede dugoročnu bezbednosnu pomoć Ukrajini kako bi garantovali da mogu da se odbrani od budućih napada", rekao je portparol.
Većina članica NATO-a u Evropi zadržala je otvorenu mogućnost slanja svojih F-16 u Ukrajinu, čak i kada je predsednik SAD Džo Bajden nedavno u januaru rekao da Sjedinjene Države to neće učiniti.
Kako je pojašnjeno, stručnjaci za protivvazdušnu odbranu kažu da bi američki borbeni avioni F-16 ponudili Ukrajini prednost u odnosu na rusko vazduhoplovstvo, ali samo ako se kombinuju sa moćnim raketama i informacijama o metama, koje bi Zapad takođe morao da pruži i koje bi rizikovale aktivnije uvlačenje zapadnih saveznika Ukrajine u rat.
Rute je u tvitu u utorak naveo da su on i Sunak razgovarali o pitanjima "na kojima radimo zajedno i, naravno, o našoj stalnoj zajedničkoj podršci Ukrajini suočenoj s užasnom ruskom agresijom". Holandski premijer nije pomenuo pružanje podrške i obuku oko borbenih aviona.
Zapadne zemlje su bile oprezne u pogledu isporuke naprednih borbenih aviona Ukrajini, plašeći se da bi njihova upotreba mogla da dovede do eskalacije rata. Ali, nakon što je u ponedeljak posetio Sunaka na njegovom seoskom imanju Čekers kraj Londona, Zelenski je rekao da "rad na koaliciji borbenih aviona aktivno napreduje".
Francuski predsednik Emanuel Makron je u ponedeljak takođe rekao da je njegova zemlja "otvorila vrata" za obuku ukrajinskih borbenih pilota, čak i ako je isključio slanje bilo kakvih ratnih aviona ukrajinskim snagama.
"Otvorili smo vrata za obuku pilota… sa nekoliko drugih evropskih zemalja koje su takođe spremne. Mislim da su u toku razgovori s Amerikancima", rekao je Makron u televizijskom intervjuu za TF1.
"Obuka može da počne od sada", rekao je on, ne iznoseći detalje.
Holandski NOS je u utorak preneo da je premijer Rute 4. maja, tokom posete Zelenskog Holandiji, rekao da se o nabavci F-16 razgovara između Velike Britanije, Danske i Belgije, dok su u razgovorima i Amsterdam i London.
U govoru na Samitu Saveta Evrope u Rejkjaviku, na Islandu, ranije u utorak, Zelenski je ponovo pozvao zapadne saveznike da pomognu u jačanju ukrajinske protivvazdušne odbrane, posebno u svetlu navodno uspešnog obaranja nekoliko ruskih hipersoničnih projektila ispaljenih na Kijev tokom noći.
"Teritorija Ukrajine je velika i da bi rezultati protivvazdušne odbrane poput sinoćnjih bili pravilo širom zemlje, potrebni su nam dodatni sistemi protivvazdušne odbrane i rakete. Potrebni su nam i savremeni borbeni avioni, bez kojih nijedan PVO sistem neće biti savršen. I siguran sam da ćemo tamo stići", rekao je ukrajinski lider.
Kasnije, u svom noćnom obraćanju, Zelenski je pomenuo obećanje Sunaka i Rutea da će obezbediti borbene avione, rekavši da je to "dobar početak koalicije" i dodao: "Hvala svima".
(Telegraf.rs)