Broj pogubljenja u svetu najveći od 2017. godine: " U nekim zemljama vlada smrtonosno ludilo"
Iran i Saudijska Arabija zajedno su odgovorni za više od 80 odsto pogubljenja u svetu. U 2022. godini, u 20 zemalja su pogubljene najmanje 883 osobe, što je više nego u poslednjih pet godina
Najmanje 883 osobe su pogubljene 2022. godine u svetu, navodi organizacija "Amnesti internešenel", što je više nego u poslednjih pet godina, a naročito mnogo ljudi pogubljeno je u Iranu i Saudijskoj Arabiji, piše Dojče vele (DW).
"Broj pogubljenja u 2022. dosegao je najviši nivo u zadnjih pet godina, a tome su najvećim delom pridonele zemlje Bliskog istoka i severne Afrike u kojima je zavladalo smrtonosno ludilo", ističe AI.
Iran je zemlja sa najvećim brojem smrtnih kazni u svetu, pokazuje najnoviji izveštaj o smrtnim presudama i pogubljenjima u 2022. godini organizacije za ljudska prava „Amnesti internešenel“.
Prošle godine država je u Iranu ubila najmanje 576 ljudi, što je skoro duplo više nego u 2021. godini. Broj smrtnih slučajeva naglo se povećao i na drugoj strani Persijskog zaliva.
U Saudijskoj Arabiji je 2021. pogubljeno 196 ljudi.
"U jednom danu, Saudijska Arabija je pogubila 81 osobu", rekla je na predstavljanju izveštaja generalna sekretarka „Amnesti internešenela“ Anjes Kalamar.
Iran i Saudijska Arabija zajedno su odgovorni za više od 80 odsto pogubljenja u svetu. U 2022. godini, u 20 zemalja su pogubljene najmanje 883 osobe, što je više nego u poslednjih pet godina.
Nekima su odsečene glave, a neki su obešeni, streljani ili otrovani. Broj pogubljenja značajno je porastao u odnosu na 2021. - za više od 300 slučajeva ili više od 50 odsto.
DW piše da pritom pogubljenja u Kini, koja se, kako navodi, verovatno broje u hiljadama, nisu ni deo statistike jer ta zemlja tretira broj pogubljenja kao državnu tajnu. Isto važi i za Vijetnam. Ni iz Severne Koreje nema podataka, a veruje se da je i u toj zemlji veliki broj pogubljenja, dodaje DW.
Do kraja 2022. godine ukupno 112 država potpuno je ukinulo smrtnu kaznu, a skoro dve trećine svih članica Ujedinjenih nacija, odnosno 125 zemalja, u decembru je glasalo za moratorijum na primenu smrtne kazne.
Prema podacima „Amnesti internešenela“, više od trećine svih zabeleženih pogubljenja je bilo zbog trgovine drogom.
U ovoj sumornoj slici postoji nešto što je tračak nade - još šest država je potpuno ili bar delimično ukinulo smrtnu kaznu 2022. godine, piše DW.
Situacija se naročito promenila u Africi, pošto su Sijera Leone i Centralnoafrička Republika u potpunosti ukinule smrtnu kaznu, Ekvatorijalna Gvineja i Zambija u velikoj meri, a Liberija i Gana se spremaju da je ukinu.
(Telegraf.rs/Tanjug)