Ukrajina ubrzano širi svoju „vojsku dronova“ za liniju fronta, pomažu i slavne ličnosti iz sveta

Vreme čitanja: oko 3 min.

Više od 108 miliona dolara prikupljeno je uz pomoć pristalica slavnih ličnosti poput Marka Hamila iz "Ratova zvezda".

Tanjug/AP

Ukrajina tvrdi da ubrzano povećava proizvodnju dronova kako potražnja raste na prvoj liniji fronta, javlja BBC..

Ukrajinska vlada je ublažila zakone o uvozu i ukinula poreze na delove i opremu za bespilotne letelice.

Proširenje se finansira uspešnom kampanjom prikupljanja sredstava pod nazivom "Armija dronova".

Više od 108 miliona dolara prikupljeno je uz pomoć pristalica slavnih ličnosti poput Marka Hamila iz "Ratova zvezda".

Pored kupovine i izgradnje dronova za rat, novac se troši na obuku novih rukovaoca bespilotnih letelica za prvu liniju fronta.

BBC je pozvan na obuku za najnoviju ukrajinsku grupu operatora dronova na tajnoj lokaciji na periferiji Kijeva.

Desetak timova u parovima letelo je malim bespilotnim letelicama preko polja, tražeći markere koji liče na vojne ciljeve.

Instruktor Slava je posmatrao njihovu tehniku i komentarisao kako da bolje ostanu sakriveni u svojim improvizovanim rovovima u šumi.

"Dronovi su naše oči, možemo vrlo dobro da vidimo okupatora sa vrha, tako da možemo da prilagodimo artiljeriju i pronađemo i neutrališemo neprijatelja", kaže on.

Vojnici s obe strane sukoba se takođe sve više oslanjaju na manje i relativno jeftine dronove koji se tradicionalno koriste za snimanje.

Najčešći dron koji se može videti na prvoj liniji je "DJI Mavic" koji košta manje od 2.000 dolara.

Prošle godine, njen kineski proizvođač zabranio je izvoz u Ukrajinu i Rusiju insistirajući da su njegovi proizvodi "samo za civilnu upotrebu".

Slava kaže da je zabrana otežala nabavku, ali Ukrajina i dalje može da uveze na hiljade.

Ali, on priznaje da im je potrebno više i da takođe treba da razviju nove tipove pošto ih Rusi često obaraju ili ometaju elektronskim sredstvima.

Organizatori kampanje "Armija dronova" kažu da su napravili ili kupili dodatnih 3.300 dronova. Oko 400 ljudi je čak poslalo svoje hobi dronove poštom.

Prikupljanje sredstava počelo je u julu prošle godine kako bi se pomoglo jačanje flote u zemlji i obuka pilota. Projekat je istaknut na društvenim mrežama, a glumac Mark Hamil predstavlja promotivne video-snimke i deli poruke svojim fanovima.

Drugi nacionalni projekti dronova se oglašavaju u mnogim prodavnicama i servisnim centrima širom Ukrajine, jer vlada insistira da dronovi daju njenoj vojsci prednost na bojnom polju.

Prošlog meseca, 10 izviđačkih bespilotnih letelica "RK-35 Heidrun", koje su navodno koštale 16.000 dolara svaka, kupljeno je i poslato na liniju fronta od strane kampanje "Vojske dronova".

U ponedeljak je u Bahmut u najnovijoj isporuci poslato 100 dronova-kamikaza ukrajinske proizvodnje dizajniranih da se obrušavaju na neprijateljske ciljeve.

U martu je ukrajinsko Ministarstvo za digitalnu transformaciju objavilo, kako je nazvalo, "važan korak za razvoj ukrajinskog tržišta bespilotnih letelica", relaksirajući i pojednostavljujući proceduru za uvoz komponenti za dronove u Ukrajinu. Ranije su pravila značila da je prijem delova poput GPS modula ili termalnih kamera mogao trajati 15 dana.

Ukrajina je takođe promenila pravila poreskog zakona tako da uvoznici dronova ne plaćaju uvozne dažbine i PDV za dronove i njihove komponente.

"Dronovi su danas fundamentalna tehnologija po značaju", rekao je ministar za digitalnu transformaciju Mihail Fedorov najavljujući promene.

Fedorov je predvodio kampanju "Armija dronova". U svojoj kancelariji u Kijevu s ponosom prikazuje prototip novog tajnog drona kamikaza koji se gradi u Ukrajini.

Fedorov ne pokušava da sakrije smrtonosnu prirodu ovih dronova dizajniranih da unište ciljeve poput vojnika ili tenkova.

Ali, kao i ostatak njegove vlade, on odbija da govori o nedavnim udarima bespilotnih letelica na rusku teritoriju.

Prošlog meseca, dron se srušio u gradu Kirejevsk, oko 400 kilometara od granice s Ukrajinom, povredivši najmanje tri osobe u eksploziji nakon što je oboren, javili su ruski državni mediji.

U februaru su ruski mediji izvestili da se dron ukrajinske proizvodnje srušio u moskovskom regionu, a zvaničnici su optužili Ukrajinu da  je gađala energetski objekat.

Rusija je rasporedila stotine bespilotnih letelica protiv Ukrajine, posebno velike "Šahed" kamikaza iranske proizvodnje.

Ali Ukrajina nikada nije priznala da je krenula u ofanzivu unutar ruske teritorije.

Upitan da li bi opravdao napade bespilotnih letelica na Rusiju, Fedorov je rekao: "Podržavam sve što će nam doneti pobedu i zaustaviti Rusiju."

Na svom zvaničnom Telegram nalogu, Fedorov se takođe pohvalio ukrajinskim dronom pod nazivom "R18" koji "može da leti od Kijeva do Moskve i nazad".

Ministar je demantovao da poziva na udare bespilotnih letelica na Moskvu, rekavši: "Imamo odbrambene snage koje planiraju operacije i naš zadatak je da učinimo sve što možemo kako bi zemlja imala dovoljno bespilotnih letelica za vojne svrhe".

Ministarstvo odbrane Ukrajine nije odgovorilo na zahteve BBC-a za komentar o udarima bespilotnih letelica na rusko tlo.

(Telegraf.rs)