Povratkom Ukrajinaca na Krim Rusima se ne piše dobro: Visoki kijevski zvaničnik predložio plan
Osim gubitka svih prava i zatvorskih kazni za kolaboracioniste, Danilov predložio i rušenje Kerčkog mosta, te brojne druge ekstremne mere
Oleksij Danilov, sekretar Nacionalnog veća bezbednosti i odbrane Ukrajine, 26. marta je na Tviteru objavio da je "Kremlj uzeo Belorusiju za nuklearnog taoca", dodajući da je odluka "korak prema unutarnjoj destabilizaciji zemlje".
Razumno i argumentovano, što se ne bi moglo reći za njegovu objavu u nedelju na Fejsbuku u oko 700 reči (5.700 znakova) u kojoj je predložio plan delovanja na Krimu kad ga oslobode ukrajinske snage. Dobro je da Kijev razmišlja o modelu uspostave uprave na okupiranim teritorijama, ali plan u 12 tačaka koji je objavio Danilov daleko je od razboritog skupa mera i može samo dodatno približiti Rusiji lokalno stanovništvo, konstautuje "Jutarnji list".
Danilov predviđa krivični progon kolaboracionista i optuženih za veleizdaju, te lustracijski mehanizam koji bi uključivao oduzimanje aktivnog i pasivnog biračkog prava. Nastavlja u tom tonu uz pretnje državnim službenicima koji, ako i ne budu predmet krivičnog gonjenja, gube pravo na penziju. Propagandisti, u koje ubraja novinare i druge stručnjake, "skupina su od posebne pažnje, čije će zločine istraživati ukrajinske i, ako je potrebno, međunarodne strukture za sprovođenje zakona. Zakonski će biti lišeni slobode, titula, penzije, imovine… časti i poštovanja", napisao je Danilov.
On predviđa i rušenje Kerčkog mosta koji spaja Krim i Rusiju. Danilov navodi i program "detoksifikacije" kako bi se neutralisale posledice ruske propagande na svest dela javnosti koristeći iskustva denacifikacije u Nemačkoj "uključujući učestvovanje identifikovanih grupa koje aktivno podržavaju rusku okupaciju u javnim radovima na obnovi uništenih ukrajinskih gradova".
Tekst je očigledno privatni stav sekretara Nacionalnog veća, ali zbog njegove pozicije takvi napisi imaju određenu težinu. Jezik kojim je objava pisana dodatno narušava ukupni utisak jer koristi pojmove "smeće" za ljude što nije prihvatljivo, navodi "Jutranji", te dodaje da posebnu pažnju i zabrinutost privlače teze o kažnjavanju u kojima se unapred definišu kazne, pa se stiče utisak da bi moglo biti nepravilnosti i pristranosti u sprovođenju mera ako bi se tako utvrdile. Nedoumica je što podrazumeva "lišavanje časti i poštovanja" propagandista. Loš je primjer uvođenje denacifikacije u Nemačkoj, jer se tako dolazi na nivo izgovora koju koristi Kremlj. Nedopustivo je i pomišljati da bi osobe koje su osuđene bile kažnjene prisilnim radom.
Gnev ukrajinskog vođstva je razumljiv, agresija traje i kraj joj se ne vidi, ali upravo zbog toga je potrebno izbegavati ovakve napise koji izazovu interes međunarodne javnosti istovremeno narušavajući ukupnu poziciju ukrajinske vlade, te daju argumente proruskim grupama na Zapadu za operaciju izjednačavanja Kijeva i Moskve u kršenju vladavine prava.
Trenutna situacija na ratištu potvrđuje da Ukrajina još nema snage za oslobađanje okupiranih područja. Ruska vojska je u brojnim teškoćama, mobilisani vojnici loše su opremljeni, još manje zainteresovani za ozbiljno ratovanje, moral im je nizak i pride su stalno pijani što izaziva brojne žrtve. Uprkos tome, probiti rusku aktivnu obranu izuzetno je težak izazov koji bi ukrajinske snage platile velikim brojem žrtava.
Krim u celoj slici ima poseban položaj, a u međunarodnim se krugovima razmatra opcija po kojoj bi rešavanje statusa tog poluostrva bilo negde u srednjoročnom planu ako i kad se dođe do pregovaračkog stola. Tada će trebati mudrosti i umešnosti, a plan koji nudi Oleksij Danilov ne ulazi u te kategorije, zaključuje zagrebački list.
(Telegraf.rs)