Kako do sveta bez dima za 20 godina?

Vreme čitanja: oko 1 min.

Javna debata u Evropi

Foto: Shutterstock

-Jedini način da se stvori svet bez dima je da društvo počne da edukuje mlade generacije već od rođenja, pa oni, kada napune 18 godina neće kupiti cigarete. Znači, za 18 ili 20 godina možemo da sanjamo o društvu bez duvanskog dima u Evropi. Dobar primer su Norveška i Švedska, koje su počele sa ovom vrstom edukacije dece i omladine kasnih 70-ih i sada imaju 5% do 7% pušača. Ali, trebalo im je 40 godina - rekao je profesor medicine dr Andžej Fal iz Poljske.

Dok se ne dostigne taj nivo osvešćenosti, postoje brza rešenja kao što su bezdimni duvanski ili nikotinski proizvodi koji mogu da pomognu pušačima, dodao je dr Fal.

Upravo to je put kojim je Švedska išla, nudeći pušačima zamenu za cigarete u obliku duvana ili nikotina za oralnu upotrebu.

Veliki broj učesnika javne rasprave na temu duvanskog dima u EU, smatra da rešenje jeste u upotrebi novih duvanskih proizvoda kao zamene za klasične sa naglaskom da zakonska regulativa treba da bude jasna da su to proizvodi namenjeni punoletnim osobama koje bi inače nastavile sa pušenjem cigareta ili korišćenjem drugih nikotinskih proizvoda.

Sa druge strane Svetska zdravstvena organizacija, koja je podržala povećanje poreza i na duvan i na bezdimne alternative, uverena je da bi to u potpunosti sprečilo ljude da ih koriste.

Nasuprot njihovim tvrdnjama je mišljenje Emanuela Braka, vanrednog profesora ekonomije iz Verone.

-Ako mnogo povećamo cenu novih proizvoda, to će udaljiti ljude od njih i neke od njih vratiti klasičnim cigaretama - smatra profesor Brako.

Zabranom pušenja u zatvorenim prostorima, davanjem tačnih informacija o manje štetnim izborima, pametnim oporezivanjem i edukacijom stanovištva, trasira se put kojim SZO teži - svetu bez duvanskog dima i stvaranju budućih generacija nepušača, zajednički je zaključak svetskih stručnjaka, ali i medijskih analitičara.

(Telegraf.rs)