Dok su se Putin i Si gostili u Moskvi, Vašington strepi: Da li je prijateljstvo Kine i Rusije test za SAD?

Vreme čitanja: oko 3 min.

Iako je malo verovatno da su Kina i Rusija stvorile pakt protiv SAD, čini se da će ova poseta biti veliki spoljnopolitički izazov za Vašington

Foto-kolaž: Tanjug/AP

Dok su se dva lidera i prijatelja gostila u Moskvi i večerala prepelice, divlji losos i divljač, čini se da su sklopili dogovor kog su se SAD dugo bojale.

Poseta kineskog predsednika Si Đinpinga ruskom kolegi i prijatelju Vladimiru Putinu dogodila se u kritičnom trenutku rata u Ukrajini.

Cela poseta bila je u duhu velikog prijateljstva dve države, koje već dugo ne gaje bliske odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Vašington je otpočetka bio protiv da Peking preuzme ulogu mirotvorca u Ukrajini, optužujući Sija da je svojim predlogom pokušao da pomogne Putinu, za kim je MKS u Hagu prošle nedelje raspisao poternicu zbog navodnih ratnih zločina.

Iako je malo verovatno da su Kina i Rusija stvorile pakt protiv SAD, čini se da će ova poseta biti veliki spoljnopolitički izazov za Vašington.

Pojedini stručnjaci upozoravaju da se SAD sprema za potencijalni Hladni rat sa Kinom.

Si i Putin imaju zajednički cilj koji podrazumeva, kako smatraju stručnjaci, diskreditaciju i rušenje aktuelnog svetskog poretka za koji veruju da je izgrađen na "Zapadnom licemerju koji im uskraćuje poštovanje koje im sleduje jer su njihove države ipak globalne sile".

Ova ideja se kuvala u Putinovoj glavi još od pada SSSR-a, što se vidi i u činjenici da je on godinama pokušao da preoblikuje međunarodni sistem.

Međutim, prema strategiji koju je izdala Bajdenova administracija, kao jedini konkurent Americi predstavljena je Kina zbog svoje ekonomske, diplomatske, vojne i tehnološke moći, piše CNN.

Kratkoročno gledano, kineski mirovni predlog za rat u Ukrajini, koji se sastoji od 12 tačaka, u velikoj je suprotnosti sa ciljevima SAD koji nastoje da kazne Moskvu zbog pokretanja invatzije.

Čak iako Kina odbije da pošalje Rusiji "smrtonosno oružje", mnogi strahuju da će osnaživanje ekonosmskih i tehnoloških veza Kine i Rusije pomoći Moskvi da duže ostane u ratu.

Ukoliko rat u Ukrajini potraje, on neće iscrpeti samo snagu Kijeva, već će staviti na ozbiljan test odlučnost SAd i Zapada da pomažu ukrajinskoj vojsci.

Ukoliko SAD nastavi da iscrpljuje svoje zalihe naoružanja i municije, možda će biti manje fokusiran na ono što bi moglo da se nazove decenijskom borbom sa Kinom, a to Pekingu svakako odgovara.

Vašingtom je ove nedelje tokom Sijeve posete Moskvi, na konferenciji za medije saopštio da će SAD poslati novu vojnu pomoć Ukrajini, pokušavajući na taj način da makar malo poljulja odnos Kine i Rusije.

SAD su već donirale Ukrajini veliku količinu oružja, napredne sisteme Patriot, a planiraju i da ubrzaju isporuku tenkova Abrams.

Globalna konkurencija

Rivalstvo Kine i SAD odvoja se na daleko široj globalnoj sceni, na kojoj bi Rusija, uprkos smanjenom uticaju zbog rata, mogla da bude koristan saveznik Pekingu.

Otkako je otputovao u Moskvu, Si niejdnog trenutka nije pokušao da sakrije da je jedan od siljeva njegove posete bio slabljenje moći SAD i Zapada.

Bivši američki ambasarod u Pekingu Geri Lok, rekao je da su razgovori Sija i Putina ukorenjeni u međusobnom neprijateljstvu oba naroda prema americi.

"Kina pokušava da se predstavi kao nova sila koja se suprotstavlja Zapadu. Kina i mnoge države koje postaju ekonomski i politički jače osećaju se kao da moraju da se na međunarodnoj scemni prilagode pravilima koje su nametnule SAD. One smatraju da treba da imaju isti status kao Amerika i negodiju zbog dominacije SAD i drugih evropskih zemalja", rekao je Lok.

Međutim, u isto vreme, kineske i ruske ambicije suočiće se sa velikim izazovom jer su zbog rata u Ukrajini zapadni saveznici mnogo složniji nego ranije.

Neki stručnjaci smatraju da je prijateljstvo Kine i Rusije mnogo slabije nego što je to Kremlj pokušao da prikaže pompeznim dočekom.

Si nijednim potezom nije pokazao da će pružiti bezrezervnu pordšku Rusiji. naoružavanjem ruskih snaga.

S obzirom na to da se kinesko-ruski model oslanja na autokratiju i zastrašivanje i da je kineski nacionalistički pristup takođe zabrinuo neke manje sile, postoji razlog da se zapitamo koliko bi zajednička globalna diplomatska ofanziva mogla biti efikasna.

Video: Si Đinping napustio Moskvu: Ispratila ga počasna garda, uz himne Kine i Ruske Federacije

(Telegraf.rs)