Ukrajina tvrdi da je oborila kineski dron na svojoj teritoriji: Oglasila se i firma koja ga je napravila
Služba bezbednosti Ukrajine (SBU) rekla je za CNN da su ih njihovi agenti koji se nalaze na teritoriji pod ruskom kontrolom upozorili da je odatle lansirana bespilotna letelica koja je krenula ka ukrajinskoj meti
Ukrajinski vojnici tvrde da su tokom vikenda na svojoj teritoriji srušili naoružani dron kineske proizvodnje, prenosi CNN.
Dron je bio Mugin-5, komercijalna bespilotna letelica koju je napravio kineski proizvođač sa sedištem u lučkom gradu Sjamen, na istočnoj obali Kine.
Neki tehnološki blogeri kažu da su poznati kao "Alibaba dronovi" jer su bili dostupni za prodaju do 15.000 dolara na veb stranicama kineskog tržišta.
Kompanija Mugin Limited potvrdila je za CNN da je u pitanju njihova letelica, i to nazvala "nesrećnim incidentom".
To je najnoviji primer korišćenja civilne bespilotne letelice koja je naknadno opremljena i naoružana, što je znak brzog menjanja obrazaca ratovanja.
"Uz linije fronta, u suštini sve vreme vršimo vazdušno izviđanje", rekao je Maksim, 35-godišnji borac teritorijalne odbrane.
Između subote i nedelje, Služba bezbednosti Ukrajine (SBU) rekla je za CNN da su ih njihovi agenti koji se nalaze na teritoriji pod ruskom kontrolom upozorili da je odatle lansirana bespilotna letelica koja je krenula ka ukrajinskoj meti.
SBU je tada podigla uzbunu sa vojnim jedinicama sa sedištem u istočnoj Ukrajini, u blizini grada Slavjanska.
Oko 2 sata u subotu ujutru, borci 111. brigade Teritorijalne odbrane Ukrajine čuli su dron, pa su čak i videli da treperi svetlo na letelici.
"Od zvuka, od signalnog svetla, vojnici su pucali na njega i oborili bespilotnu letelicu", rekao je Maksim.
Prema njegovim rečima, dron je leteo na veoma maloj visini, dovoljno blizu da ga obori ručnim oružjem.
U januaru su zvaničnici u oblasti Luganska pod ruskom kontrolom izjavili da su oborili Mugin-5 koji su lansirale ukrajinske snage.
Ukrajinski zvaničnici nisu komentarisali ovaj konkretan incident, ali su stručnjaci rekli da postoje dokazi da su obe strane u sukobu koristile ovu tehnologiju.
Kako se oružje razvija u realnom vremenu na ratištima u Ukrajini, civilne kompanije koje stoje iza tehnologije sada se bore da pronađu načine da spreče da njihovi proizvodi uđu u vojni lanac snabdevanja.
"Ne odobravamo upotrebu. Trudimo se da to zaustavimo". rekao je portparol Mugin Limited za CNN.
U prethodnom saopštenju objavljenom na njihovom sajtu 2. marta, Mugin Limited je rekao da "osuđuje" upotrebu svojih proizvoda tokom ratovanja. Dodao je da su prestali da prodaju proizvode Rusiji ili Ukrajini na početku rata.
(Telegraf.rs)