Sakašvili kaže da se "bliži smrti" nakon navodnog trovanja: Iz bolnice poslao poruku demonstrantima u Gruziji
Bivši gruzijski predsednik Mihail Sakašvili, koji je predvodio revoluciju protiv sovjetskog uticaja 2003. godine, tvrdi da je otrovan u zatvoru. Sadašnja vladajuća partija Gruzijski san poriče tu mogućnost, tvrdeći da ne jede dovoljno hrane
Bivši predsednik Gruzije Mihail Sakašvili rekao je za Sky News da se "približava smrti" u bolnici u koju je prebačen iz zatvora.
U retkom pristupu medijima, bivši lider je posao i upozorenje narodu Gruzije nakon nekoliko dana protesta koji su se proširili zemljom.
Nezavisni stručnjak je na saslušanju prošlog meseca rekao da je Sakašvili otrovan u zatvoru. Međutim, gruzijske vlasti odbile su tu mogućnost i neće mu dozvoliti da bude prebačen na lečenje u Evropu.
Sky News nije mogao da uđe u bolnicu, ali je pitanja Sakašvili poslao preko njegovog advokata, i odgovore dobio u pisanoj formi.
Upitan koliko je blizu smrti, Sakašvili je rekao da je u početku imao 120 kilograma, a sada ima 64".
"Ako budem imao manje od 60, doktori predviđaju višestruko otkazivanje organa", rekao je on.
Bivši lider je rekao da je stalno u krevetu, da mu se kosti raspadaju i to mu zadaje strašne bolove.
Njegov advokat Šalva Hačapuridže rekao je da se stanje njegovog klijenta pogoršava iz dana u dan.
"To je užasan prizor. Izgleda kao zatvorenik u koncentracionom kampu u nacističkoj Nemačkoj", rekao je advokat.
Sakašvili je poslao poruku hiljadama demonstranata koji na ulicama protestuju protiv novog zakona, kritikovanog kao "ruski zakon".
"Ostanite veoma oprezni, budite spremni da se mobilišete u kratkom roku, zbog osvetničkog raspoloženja režima oligarha", napisao je on u prepisci za Sky News.
Vlada je u međuvremenu povukla kontroverzni zakon.
Zapad pomno prati šta se događa Sakašviliju, čitajući to kao znak istinske lojalnosti zemlje Rusiji ili Evropi.
Francuski predsednik Emanuel Makron je ove nedelje govorio o sudbini Sakašvilija.
"Bivši politički lideri u Gruziji koji su u pritvoru i lošeg zdravlja treba da budu oslobođeni ili da se proveri zdravstvena situacija", poručio je Makron.
U rezoluciji Evropskog parlamenta u februaru je traženo njegovo oslobađanje i pomilovanje i Gruzija je upozorena da će to pitanje biti viđeno kao test za njenu privrženost evropskim vrednostima.
Prošlog meseca ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je na puštanje gruzijskog lidera.
"Trenutno se polako ubija ukrajinski državljanin, bivši predsednik Gruzije Mihail Sakašvili. Ukrajina je ponudila rešenja. Pozivam svet da pomogne u spasavanju [Sakašvilijevog] života i sprečavanju njegovog pogubljenja", rekao je on.
Vladajuća partija Gruzijski san insistira na tome da Sakašvili mora da odsluži kaznu i da dobija dovoljno nege. Vlasti kažu da su njegovi zdravstveni problemi uzrokovani odbijanjem da jede dovoljno hrane.
"Nadamo se da se to (njegova smrt) neće dogoditi i da će njegove potrebe biti na odgovarajući način rešene", rekla je za poslanica Gruzijskog sna Maka Bočorišvili.
Ona je dodala da smatraju da vlada čini sve na šta Sakašvili kao zatvorenik u Gruziji ima apsolutna prava.
Ali Amnesty International i Human Rights Watch kažu da mu gruzijska vlada uskraćuje "adekvatnu medicinsku negu", dovodeći ga u ozbiljnu opasnost od smrti.
Poljska i Ukrajina ponudile su dobrodošlicu Mihailu Sakašviliju radi medicinske nege.
Međutim, gruzijska vlada kaže da sumnja da je on bolestan kao što tvrdi i kaže da bi njegovo oslobađanje moglo destabilizovati zemlju.
Ako greše, a on je blizu višestrukog otkazivanja organa, posledice njegove neposredne smrti mogle bi značajno da umanje šanse zemlje da se pridruži Evropskoj uniji.
Mnogo toga je na kocki dok svet posmatra sudbinu bivšeg gruzijskog lidera.
(Telegraf.rs)