Ljudi šetaju do ostrva nasred jezera, skijaši skijaju po blatu: Neverovatni prizori iz Evrope zbog tople zime

Vreme čitanja: oko 2 min.

Slike presušenih rečnih korita i jezera obično se povezuju sa vrelim letom, a ne zimom

Foto: Piero CRUCIATTI / AFP / Profimedia

Zimski toplotni talas, rekordno nizak nivo padavina i zapanjujući nedostatak snega u Evropi doveli su do alarmantno niskog nivoa vide u rekama, kanalima i jezerima širom kontinenta. Stručnjaci upozoravaju da bi moglo da dođe do ponavljanja teške suše od prošle godine.

Slike presušenih rečnih korita i jezera obično se povezuju sa vrelim letom, a ne zimom. Ali izuzetno topao i suv početak godine pogađa veliki deo Evrope, uključujući centralnu i jugozapadnu Francusku, severnu Španiju i severnu Italiju.

Postoji zabrinutost šta bi to moglo da znači za zalihe vode, prenosi CNN.

Situacija sa vodom u Evropi postala je "veoma nesigurna", prema studiji koju su u januaru objavili istraživači sa Tehnološkog univerziteta u Gracu u Austriji, koja je koristila satelitske podatke za analizu svetskih resursa podzemnih voda.

"Pre nekoliko godina nikada ne bih pomislio da će voda biti problem ovde u Evropi. A sada imamo probleme sa zalihama vode - moramo da mislimo o tome", rekao je Torsten Majer Gur, jedan od istraživača.

Turisti hodaju do ostrva usred jezera, kanali presušili

U Italiji neka od najpoznatijih jezera presušuju.

Nivoi vode u jezeru Garda su toliko niski da je sada moguće hodati do ostrva u sredini, duž linije otkrivenog korita jezera. Pre nekoliko meseci ovo šetalište nije postojala.

Sada je teže i naći vodeni taksi u Veneciji, jer su neki od njenih kanala postali previše plitki da bi gondole mogle da plove. To se jednim delom dešava i zbog nedostatka kiše.

Grad koji je dugo strahovao od poplava sada su suočava sa suprotnim problemom.

Najduža reka u Italiji, Po, koja vijuga kroz njeno severno poljoprivredno srce, ima 61% manje vode nego inače za ovo doba godine.

Prošlog leta italijanska vlada je proglasila vanredno stanje za oblast oko reke Po, koja je doživela najveću sušu u poslednjih 70 godina.

Alpi bez snega

Nedostatak padavina i toplo vreme bilo je i na planinama širom Evrope. Dok smo navikli da tokom zime vidimo planine prekrivene snegom, ovaj prizor je izostao ove sezone.

Početak ski sezone nije bio onakav kakvim su se mnogi nadali, pa je umesto gomile snega na stazama, skijaše često dočekalo blato.

"Naredne nedelje biće ključne"

Dok je Evropa ranije bila pogođena letnjim sušama, stručnjaci strahuju da bi izuzetno sušna poslednja dva meseca mogla da nagoveste novu realnost, delimično uzrokovanu porastom prosečnih globalnih temperatura.

"Ovi uslovi su bili retki u prošlosti, ali klimatske promene menjaju režime padavina širom Evrope i čine ove ekstreme učestalijim i intenzivnijim", rekao je za CNN Andrea Toreti, klimatolog u Zajedničkom istraživačkom centru Evropske komisije.

On je rekao da postoji sve veća zabrinutost zbog nedostatka padavina u poslednjih nekoliko nedelja, kao i zbog suše 2022.

"Naredne nedelje će biti ključne", rekao je Torerti.

Video: Veneciji preti suša? Gondole i čamci nasukani u kanalima

(Telegraf.rs)