Ledena vazdušna masa stigla i do Mediterana: Sneg zavejao Grčku i Tursku, zabeleli se Atina i Istanbul
Uz dalji pad temperature, kiša je prešla u sneg i u nižim predelima
Ledena vazdušna masa sa severa Evrope, koja je tokom vikenda prodrla preko Srbije i našeg područja, stigla je i do Grčke.
Jug Balkana već dva dana pod uticajem je ciklona i snažne oblačnosti. Ova oblačnost donela je obilnu kišu, a brdsko-planinskom području veoma obilni sneg. Uz dalji pad temperature, kiša je prešla u sneg i u nižim predelima. Najinteresantnje od svega je da je sneg pao na krajnjem jugu Grčke, pa su se tako zabeleli Atina i poluostrvo Peloponez, što je prava retkost. U Atini je temperatura pala na nula stepeni, a preko 20 centimetara snega palo je u okolnim brdima.
Veoma hladna vazdušna masa nastavila je put dalje prema jugu i prelaskom preko toplije površine Mediterana donela je grčkom ostrvu Krit obilne kiše, a unutrašnji deo ostrva zavejan je snegom.
Sneg i vetar u delovima zemlje paralisali su saobraćaj, a olujni vetar ometao je brodski saobraćaj.
Nakon Grčke, ovaj snežni olujni talas zahvatio je i Tursku. Sneg je zavejao najveći turski grad Istanbul, a otkazano je više stotina letova. Nažalost, sneg i veoma niske temperature prošilili su se na veći deo Turske, pa čak i na područje pogođeno katastrofalnim zemljotresima, u kojima je nastadalo više hiljada ljudi.
Poseban problem sada su pola miliona ljudi, koji su ostali bez krova nad glavom, a mnogi od njih biće ugroženi lošim vremenskim (ne)uslovima, jer se u planinskim i ruralnim predelima očekuje i do minus 20 stepeni.
Za razliku od Grčke, znatno više snega očekuje se u Turskoj i to zahvaljujući ''morskom efektu'' snega. Taj efekat uslovljen je prelaskom ledene vazdušne mase iz Rusije preko toplije površine Crnog mora, zbog čega vazduh postane bogat vlagom, a u kombinaciji sa niskim temperaturama uslovljava veoma obilni sneg.
Dobra vest je da se poboljšanje vremena očekuje od petka.
(Telegraf.rs)