"Upoznao sam Isusa, ubio sam Tutankamona": Izjave zbog kojih je uprkos slavi Pako Raban bio persona non grata
Za vreme građanskog rata u Španiji prebegao u Francusku
Poznat kao Pako Raban, Francisko Rabaneda Kuervo bio je španski modni dizajner rođen 18. februara 1934. Promenio je tokove mode, a danas je preminuo u svom domu u Francuskoj, vest je koju objavljuju svetski i domaći mediji.
Smrt modnog kreatora potvrdila je matična kompanija njegovih brendova - Puig, saopštivši da je "obeležio generacije njegovom radikalnom vizijom mode i da će njegovo nasleđe živeti".
Dizajner je stekao svetsku slavu zahvaljujući ekscentričnom dizajnu odeće. Njegova modna karijera počela je kada je usavršavao svoje veštine izrade nakita u Balensijagi, Dioru i Živanšiju. Majka mu je bila šef krojenja u Balensijagi u Španiji, a kada je počeo građanski rat, on i njegova majka su otišli u Francusku.
Tamo je studirao arhitekturu i diplomirao 1964.
Godine 1965. započeo je svoju dizajnersku karijeru izlažući liniju od dvanaest savremenih odevnih predmeta pod nazivom "Nenosivi". Tada je predstavio svoju prvu haljinu napravljenu od plastike. Godine 1966. osnovao je sopstveni biznis i koristio materijale poput plastike, papira i metala za svoje osebujne i blistave dizajne.
Iako se njegovo početno obrazovanje sastojalo od arhitekture, postao je popularan kao 'l'enfant terrible' tokom 1960-ih u svetu trendova i mode. Mnogi od njegovih dizajnerskih radova imaju dodir arhitekte u sebi i to je ono što njegov rad čini prepoznatljivim. Raban je poznat po dizajniranju kostima za filmove poput "Barbarele".
Njegovu odeću nosi Milen Farmer na svojim muzičkim koncertima uživo. Fransoa Hardi je takođe bila veliki obožavalac Rabanovih dela.
Pored ovoga, njegove komade nosile su Brižit Bardo, Odri Hepbern, Elizabeth Tejlor i drugi slavni.
Godine 1968. sarađivao je sa Puigom na proizvodnji mirisa Paco Rabanne poznatih širom sveta.
Kompanija je izgradila fabriku parfema u Francuskoj 1976. Nažalost u Brazilu, njegov brend nije dobro prošao i registraciju je poništio sud 1980-ih jer se smatralo da brend nikada zvanično nije postojao u zemlji iako je radio opsežne kampanje za promociju.
Lokalni distributeri su švercovali parfeme brenda u Brazil i Rabanu je trebalo oko sedam godina da povrati imidž.
Nastavljajući dalje, Pako Raban je dao priliku drugim dizajnerima da započnu svoju karijeru u oblasti mode.
Dejvid Pek, dizajner iz Hjustona, radio je sa Rabanom pre lansiranja njegove istoimene linije. Raban je čovek višedimenzionalnih talenata, neki mu donose uspeh dok su ga drugi učinili ozloglašenim. Postao je prilično ozloglašen zbog lažnog predviđanja pada Mira, ruske svemirske stanice 1999. na Pariz.
Međutim, to nije jedina diskutabilna stavka iz biografije velikana. Raban je poznat po svojim ekscentričnim izjavama na televiziji. Tvrdio je da je proživeo nekoliko života (uključujući i život prostitutke u vreme Luja XV), da je poznavao Isusa u prethodnom životu, da je video Boga tri puta, da su ga posetili vanzemaljci, da je ubio Tutankamona, i da je star 75.000 godina.
Godine 1999. objavio je da je u svojoj sedamnaestoj godini imao vizije Parižana u plamenu kako se bacaju u Senu i da je nakon proučavanja drugih podudarnih proročanstava došao do zaključka da će se svemirska stanica Mir srušiti u vreme pomračenja Sunca 11. avgusta 1999. godine, a njene ostaci će izazvati hiljade mrtvih u Parizu i regionu Gers, kao što je prethodno spomenuto.
On se 10. maja 1999. godine javno obavezao da neće više davati predviđanja ako se Mir ne sruši na Pariz 11. avgusta 1999. godine.
Posle decenija provedenih na mestu jednog od najistaknutijih inovatora u industriji, Raban se 1999. godine povukao iz mode. Naredne 24 godine retko je viđen u javnosti, prenose mediji.
U saopštenju na zvaničnom Instagramu Paka Rabana, modni kreator je nezvan "vizionarom". Rečeno je i da je "među najznačajnijim modnim figurama 20. veka".
"Njegovo nasleđe će ostati stalni izvor inspiracije", dodaje se.
(Telegraf.rs)