U Kini čak 5.000 svakog dana umire od kovida?

Zvanično, Kina je prijavila 2.966 novih slučajeva za sredu, a od početka decembra je bilo manje od 10 smrtnih slučajeva od kovida. Ali to je u suprotnosti sa rastućim brojem izveštaja da su bolnice preplavljene pacijentima i da su krematorijumi opterećeni daleko iznad svojih kapaciteta

Foto: Tanjug/AP

Kina verovatno ima milion zaraženih kovidom i 5.000 smrtnih slučajeva od virusa svakog dana dok se bori sa onim što se očekuje da će biti najveća epidemija koju je svet ikada video, pokazuje nova analiza.

Situacija bi mogla da postane još i gore u državi koja ima 1,4 milijarde stanovnika.

Ovaj trenutni talas bi mogao da dovede do povećanja dnevne stope slučajeva na 3,7 miliona u januaru, prema Airfinity Ltd., istraživačkoj firmi sa sedištem u Londonu koja se fokusira na prediktivnu zdravstvenu analitiku i prati pandemiju od kada se prvi put pojavila.

Tada će verovatno doći do još jednog naleta infekcija koji će pomeriti dnevni vrh na 4,2 miliona u martu, procenju Airfinity.

Njihovo modeliranje obima i putanje kineske epidemije, koje koristi pokrajinske podatke, pokazuje da uticaj naglog okretanja zemlje od nulte kovid strategije daleko premašuje vladine brojke.

Zvanično, Kina je prijavila 2.966 novih slučajeva za sredu, a od početka decembra je bilo manje od 10 smrtnih slučajeva od kovida. Ali to je u suprotnosti sa rastućim brojem izveštaja da su bolnice preplavljene pacijentima i da su krematorijumi opterećeni daleko iznad svojih kapaciteta.

Promene u načinu na koji vlasti prijavljuju broj obolelih i preminulih takođe utiče.

Kina je u velikoj meri zatvorila svoju ogromnu mrežu kabina za masovno testiranje i odustala od napora da se svaka infekcija uključi u dnevni broj, ostavljajući stanovnicima da se oslanjaju na brze testove bez obaveze da prijave rezultate.

Državni zdravstveni regulator je takođe tiho usvojio užu definiciju za ono što se smatra smrću od kovida - i mnogo selektivniju od onoga što mnoge zapadne zemlje koriste - što otežava određivanje stvarni danak trenutnog talasa.

"Ove promene znače da zvanični podaci verovatno ne daju pravu sliku trenutnog stanja u zemlji", kaže Luis Bler, šef odseka za vakcine i epidemiologiju u Airfinity.

Precizno sagledavanje situacije sa kovidom i dalje je teško širom sveta, jer zaokret u strategiji, da bi se živelo sa virusom, znači da se manje zemalja često testira. Pojava visoko prenosive omikronske varijante izazvala je skok u infekcijama, uključujući i SAD koje su u januaru 2022. zabeležile najveći dnevni broj slučajeva do sada od skoro 1,4 miliona infekcija.

(Telegraf.rs)