Bajden potvrdio Zelenskom: Šaljemo Ukrajini raketni sistem Patriot

Nova raketna baterija Patriot "biće ključno sredstvo za odbranu ukrajinskog naroda od ruskih varvarskih napada na kritičnu infrastrukturu Ukrajine", saopštila je Bela kuća na brifingu

Američki predsednik Džo Bajden poželeo je dobrodošlicu ukrajinskom predsedniku Volodimu Zelenskom u Beloj kući.

On mu je tom prilikom obećao da će SAD nastaviti da jačaju sposobnost Ukrajine da se brani, posebno u smislu protivvazdušne odbrane.

Bajden je rekao Zelenskom da Amerikanci obe političke partije stoje uz Ukrajince i zajedno sa saveznicima u Evropi, Japanu i drugim mestima, kako bi bili sigurni da imaju finansijsku, humanitarnu i vojnu pomoć koja im je potrebna, uključujući novu pošiljku koja će uključivati i raketni sistem Patriot.

Podsetimo, ranije danas američki državni sekretar Entoni Blinken najavio je dodatnu pomoć Ukrajini od 1,85 milijardi dolara, uključujući prvi transfer odbrambenog raketnog sistema Patriot.

Šta je raketni sistem Patriot

Nova raketna baterija Patriot "biće ključno sredstvo za odbranu ukrajinskog naroda od ruskih varvarskih napada na kritičnu infrastrukturu Ukrajine", saopštila je Bela kuća na brifingu.

Patrioti su korišćeni protiv iračkih raketa Scud ruske proizvodnje tokom Prvog Zalivskog rata i od tada ih Raytheon Technologies kontinuirano razvija. Dolaze u baterijama koje sadrže komandni centar, radarsku stanicu za otkrivanje dolazećih pretnji - i lansere.

Domet cilja se navodno razlikuje od 40 km do 160 km, u zavisnosti od tipa projektila koji se koristi. A oni su ono što se naziva sistemima "odbrambenih tačaka": generalno dizajnirani za odbranu određenih oblasti kao što su gradovi ili važne infrastrukture - drugim rečima, sredstva visoke vrednosti.

Američko saopštenje se odnosi na jednu jedinicu koja se sastoji od radarske stanice, sistema upravljanja i, naravno, raketnih bacača.

Foto: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Verovatno će biti postavljen oko imovine visoke vrednosti ili ključnog grada radi dodatne zaštite. Nećemo znati gde, pošto jednom kada zapadni sistemi budu u ukrajinskim rukama, oni faktički postaju ukrajinsko vlasništvo, pod komandom vojske zemlje.

Nikakve američke ili druge trupe NATO-a ne mogu upravljati ovim sistemima unutar Ukrajine, tako da će, kao i za drugo zapadno oružje, ukrajinske snage morati da budu obučene da ih koriste. Obuka će se odvijati van njihove zemlje, a BBC piše da bi takva obuka već mogla biti uveliko u toku i, šire gledano, američka vojska je rekla da će od januara proširiti obuku za ukrajinske snage u Nemačkoj.

Moskva je sve planove za raspoređivanje Patriota nazvala "provokacijom" i daljim širenjem vojnog učešća Sjedinjenih Država u Ukrajini. Rusija je nagovestila da će takve rakete postati ono što je nazvala "legitimnim ciljevima" za raketne udare.

Odluka za slanje baterija je jasan pokazatelj da Vašington ostaje posvećen da uradi ono što je potrebno kako bi Ukrajina pokušala da se zaštiti. Zabrinutost povećava učešće Irana u snabdevanju Rusije bespilotnim letelicama za napade i možda drugim oružjem.

Efekat toga je napredniji zapadni sistem u Ukrajini, nešto što Moskva nije želela da se desi.

Raspoređivanje jedne baterije će sigurno izazvati antagonizam Moskve.

Kakav će tačno efekat imati Patriot sistemi, teško je reći. Oni će svakako pružiti dodatni sloj zaštite, ali njihova veličina i trošak znače da će malo jedinica moći da se pošalje.

Video: Ukrajinci će se uz pomoć ove grdosije suprotstaviti ruskim raketnim i bespilotnim napadima

(Telegraf.rs)