Kina posustala nakon masovnih protesta: Ublažava neka kovid ograničenja

Kina, koja sledi strogu politiku nultog kovida sa ciljem da izoluje svaku zaraženu osobu, poslednja je velika zemlja koja pokušava da potpuno zaustavi prenošenje putem karantina, testiranja i masovnih zatvaranja

Foto: Tanjug/AP

Kineske vlasti ublažile su neka kovid ograničenja u pojedinim gradovima širom zemlje nakon nedavnih masovnih protesta protiv lokdauna.

U Pekingu se uvodi blago popuštanje zahteva za testiranje, gde stanovnici sada prvi put posle nekoliko meseci mogu da se voze autobusima i vozovima bez testiranja na virus.

U južnom gradu Šenžen, putnici više neće morati da pokazuju negativan rezultat testa da bi koristili javni prevoz i ulazili u apoteke, parkove i turističke atrakcije, piše Sky News.

Međutim, negativan rezultat dobijen u poslednjih 48 sati i dalje je neophodan za ulazak u mesta kao što su tržni centri, koji su se postepeno ponovo otvarali, a mnogi restorani nude hranu za poneti.

Kina, koja sledi strogu politiku nultog kovida sa ciljem da izoluje svaku zaraženu osobu, poslednja je velika zemlja koja pokušava da potpuno zaustavi prenošenje putem karantina, testiranja i masovnih zatvaranja.

Protesti protiv zaključavanja koji su izbili poslednjih nedelja u Šangaju i drugim gradovima dok su demonstranti tražili da Si Đinping odstupi sa mesta predsednika, naišli su na hapšenja i biber sprej.

Uprkos protestima, kineske vlasti tvrde da će nastaviti sa strategijom nultog kovida.

Međutim, ranije ove nedelje u većim gradovima, uključujući Guangdžou, Čongking i Džengdžou, ublaženi su lokdauni i neka ograničenja.

Kina je u nedelju objavila još 35.775 pozitivnih slučajeva u poslednja 24 sata, od kojih je 31.607 bilo asimptomatski, čime je ukupan broj bio 336.165 sa 5.235 smrtnih slučajeva.

Zemlja je prijavila još dva smrtna slučaja, u provincijama Šandong i Sečuan - iako nisu date informacije o njihovoj starosti niti da li su u potpunosti vakcinisani.

Iako su mnogi doveli u pitanje tačnost kineskih podataka, one su i dalje relativno niske u poređenju sa SAD i drugim nacijama.

Dok je devet od 10 Kineza vakcinisano, samo 66 odsto ljudi starijih od 80 godina primilo je jednu dozu, dok je 40 odsto primilo dopunu, prema Nacionalnoj zdravstvenoj komisiji.

S obzirom na brojke i činjenicu da je relativno mali broj Kineza izgradio antitela izlaganjem virusu, neki se plaše da bi milioni mogli umreti ako se ograničenja u potpunosti ukinu.

Dok ublažavanje nekih ograničenja signalizira više sloboda za ljude, zdravstveni stručnjaci i ekonomisti očekuju da će strategija nultog kovida ostati na snazi barem do sredine 2023., a možda i do 2024. godine.

Video: Sramno ponašanje: Medicinski brat se srušio na ulici žena nije htela da pomogne pa pobegla

(Telegraf.rs)