Kokain vredan milijarde brodovima prenosili iz Kolumbije preko SAD u Evropu: Detalji optužnice protiv Gogića

Gogića optužuju da je rukovodio operacijom šverca narkotika

Printskrin: Youtube/MrARENABoxing

Goran Gogić (43), bivši bokser iz Crne Gore, uhapšen je u nedelju uveče u Majamiju dok je pokušavao da se ukrca na let za Cirih, posle optužnice od strane Velike porote u Njujorku, javlja Rojters. 

Gogić je optužen da je učestvovao u trgovini 22 tone kokaina, ukupne vrednosti veće od milijardu dolara. Većina ove količine bila je predmet jedne od najvećih zaplena kokaina u istoriji SAD.

Kako piše u memorandumu, vlada traži da se Gogić uhapsi i da u pritvoru čeka suđenje, na osnovu čega su 30. oktobra federalni agenti uhapsili osumnjičenog na aerodromu u Majamiju. Očekuje se da će se Gogić pojaviti pred sudom u Floridi danas, i Vlada će tražiti njegovo dalje zadržavanje u pritvoru zbog opasnosti od bega i na osnovu procene da je opasan po okruženje, te da se transportuje u Njujork kako bi mu se sudilo po optužnici.

Prema navodima dokumenta, ovaj slučaj je nastao opsežnom federalnom istragom o kriminalnim aktivnostima široke međunarodne zavere narko-trafikinga odgovorne za prevoz više tona tovara kokaina. Optuženi Gogić i njegovi partneri su koristili komercijalne kontejnere na brodovima koji su plovili iz Južne Amerike preko SAD do Evrope kako bi transportovali kokain do kartela na Balkanu. U koordinaciji sa optuženim, članovi zavereničke grupe su utovarivali kokain na trgovačke brodove noću na pučini u blizini obala i luka Kolumbije, Ekvadora i Perua, sarađujući sa članovima posade koji bi utovarivali pakete sa kokainom sa glisera koji su se približavali brodovima u nekoliko navrata na njihovim putanjama. Kako bi fizički utovarili kokain, koristili su kranove na brodu i mreže. Kad je kokain ukrcan, članovi posade bi ga sakrili u određene kontejnere za koje su znali da imaju mesta da se u njima sakriju velike količine kokaina koje su krijumčarili i za koje su napravili falsifikovane pečate za kontejnere.

Kako piše u optužnici, oni su birali određene kontejnere za sakrivanje kokaina na osnovu, delimično, lokacije i orijantacije kontejnera, i njihovog položaja na palubi.

"Ova kompleksna operacija je zavisila od osumnjičenog i njegovih saradnika i toga da su oni imali pristup posadi svakog od brodova, ruti, manifestu, poziciji i podacima o geolokaciji, i znanju o tome koji legitiman teret je prevožen u svakom od kontejnera. Optuženi je koordinirao sa raznim grupama radnika koji su imali pristup lukama u Evropi kako bi u tajnosti pristupili i istovarili kokain iz kontejnera po dolasku u Evropu", piše u optužnici.

Navodi se da su američki organi reda presreli i zaplenili tri ovakva tovara. 27. februara 2019. godine, navodi se, federalni agenti SAD su zaplenili oko 1.437 kilograma kokaina skrivenog na palubi broda MSC Carlotta u luci u Njujorku. Dva agenta su se tada ukrcala na plovilo i pretražili zajedničke prostorije, prostorije za osoblje, radne površine i prostore za teret. Oni su obavili i razgovore sa članovima posade, a tokom inspekcije kontejnera otkrili su oko 60 velikih svežnjeva u kontejnerima u kojima se nalazila bela praškasta supstanca. U svakom svežnju nalazila su se dva velika paketa, svaki zavijen u nekoliko omotača plastike i gume. U svakom paketu nalazilo se nekoliko "cigli" bele praškaste supstance. Laboratorijskim testiranjem potvrđeno je da je reč o kokainu. Agenti su takođe otkrili i lažni pečat za kontejner.

"18. marta 2019. federalni agenti su zaplenili oko 537 kilograma kokaina skrivenog na palubi broda MSC Desiree u luci u Filadelfiji. 3 agenta su se ukrcala na brod, pretražila prostorije, ispitali radnike, i nekoliko sumnjivih kontejnera je iskrcano i ispitano. U jednom posebno sumnjivom kontejneru bilo je skriveno 13 crnih vreća, povrh legitimnog tereta. Upotrebljeni su psi tragači, koji su potvrdili prisustvo kokaina, a ageti su onda skenirali i transportovali kontejner na dalju inspekciju, tokom koje je potvrđeno prisustvo "cigli" kokaina u vrećama. Oni su takođe tu otkrili i lažni pečat", navodi se.

Najveća zaplena kokaina, navodi se, desila se 19. juna 2019. godine, kada su agenti zaplenili 17.956 kilograma kokaina na palubi broda MSC Gayae, u Filadelfiji. 4 agenta su se ukrcala na brod i pretražila zajedničke prostorije, prostorije posade, radne površine i prostorije za teret. Oni su ispitali i članove posade. Agenti su tokom inspekcije pronašli anomalije na nekoliko sigurnosnih pečata kontejnera. Pošto su otvorili sumnjive kontejnere, videli su u sedam kontejnera bale i vreće karakteristične za švercovanje narkotika. Ovi kontejneri su iskrcani i ispitani, i utvrđeno je da se u njima nalazilo 17.956 kilograma kokaina.

"Takođe je pronađena crna plastična kesa sa oko 48.000 evra i dolara. Nekoliko članova posade je uhapšeno i procesuirano u Pensilvaniji zbog distrubucije narkotika. Zaplena kokaina sa MSC Gayane, vrednog više od milijardu dolara, bila je jedna od najvećih u istoriji SAD. Organi reda su zaplenili i određene količine kokaina u vezi sa ovom grupom u Panami, Peruu i u Holandiji", piše u dokumentu.

Kad je reč o Gogićevoj ulozi u ovoj kriminalnoj aktivnosti, navodi se sledeće:

"On je nadgledao logistiku za dobijanje kokaina iz Južne Amerike i prevoz u Evropu preko SAD. Osumnjičeni je koordinirao sa a) članovima posada pomorskih trgovačkih plovila koji su transportovali kokain, b) narkotrafikantima u Kolumbiji koji su nadgledali i upravljali izvorima kokaina i posadom glisera koja je fizički utovarivala kokain i c) radnicima na dokovima u Evropi koji su primali pošiljke kokaina kad je on stigao, i iskrcavali ih sa brodova. Osumnjičeni je izvršavao ova krivična dela u svoju ličnu korist i u korist balkanskih kartela za koje je švercovao kokain. 28. oktobra 2022. godine velika porota u Njujorku optužila je optuženog za zaveru kršenja pomorskog zakona o krijumčarenju narkotika. Svaka od tri zaplene nosi pretnju minimalnom kaznom od 10 godina u zatvoru, a moguća je i doživotna robija. Optuženi je građanin Crne Gore bez legalnog imigracionog statusa u SAD, nikad pre nije putovao u SAD, i uhvaćen je na izlasku iz SAD za Švajcarsku. Nema drugih veza sa SAD." 

Dalje se navodi da je Gogić rukovodio operacijom šverca kokaina teškom više milijardi dolara, i da je često posezao za nasiljem kako bi osigurao ovaj "biznis". Kako se navodi, Gogić je tražio da locira i identifikuje "krticu" koju je smatrao odgovornom za zaplene.

U optužnici piše da su dokazi protiv Gogića "jaki", i uključuju:

1) nekoliko svedoka saradnika koji su upoznati sa njegovom ključnom ulogom koordinacije članovima posade na brodovima kojima se švercovao kokain, investitorima i opskrbljivačima kokainom iz Kolumbije, i investitorima i vlasnicima kokaina na Balkanu, te radnicima koji su istovarali drogu u Evropi

2) elektronske komunikacije, među kojima su zapisi sastanaka na kojima su konspiratori razgovarali o tovarima droge, zaplenama i gubicima

3) same zaplene droge, uključujući i fotografije narkotika, brendirane žigove i pakete, i izveštaje o testovima iz laboratorija

4) dokumentarne dokaze, uključujući fotografije Gogića na sastancima sa ko-konspiratorima, na kojima se govorilo o švercu narkotika.

Među snimljenim razgovorima su i oni koji se tiču uloge optuženog u operaciji, uključujući i njegove kontakte sa nekoliko kolumbijskih narko-trafikanata koji su ukrcavali drogu na brodove, i oni koji se tiču njegove kontrole u odlukama kako će razne grupe investitora podeliti troškove gubitaka zbog zaplena. Među snimcima je i diskusija među zaverenicima o sumnjama Gogića i istrazi o "krtivi" posle nekoliko zaplena. 

U dokumentu se navodi da su "balkanski karteli poput ovog poznati po tome što koriste kidnapovanje i ubistva kao delove svoje aktivnosti pri distribuciji droge".

Kao još jedan argument za zadržavanje Gogića u pritvoru navodi se mogućnost da on pobegne u rodnu Crnu Goru, koja ne izručuje svoje građane, te se traži trajni pritvor za njega do suđenja.

Video: U bananama krili 1.4 tone kokaina: Kolumbijska policija opet stala na put Balkanskom kartelu

(Telegraf)