Kroz istoriju najbliži saveznici, a sad Britanija i SAD imaju i ovo zajedničko: Šta vezuje Kamalu i Sunaka?
Političku vrhušku dve velike sile čine političari indijskog porekla
Svet do juče nije mogao da zamisli da će se na čelnim pozicijama u dve velike sile, inače dva najbliža saveznika, istovremeno naći deca imigranata indijskog porekla - Riši Sunak kao novi premijer Velike Britanije i Kamala Haris kao potpredsednica SAD.
Pri tome su oboje, stupivši na dužnost razbili viševekovne društvene tabue. Osim što je Afroamerikanka, Kamala Haris je 2019. postala prva žena na toj funkciji, a Sunak prvi predsednik britanske vlade koji nije belac. Sa 42 godine, Sunak je i najmlađi britanski premijer.
Imenovanje Rišija Sunaka na mesto premijera možda nisu toliko slavili u Britaniji, ali su zato u njegovoj dedovini bili oduševljeni.
Više od milijardu Indijaca širom sveta ove nedelje slavi Divali "festival svetlosti", a imenovanje njihovog sunarodnika Rišija Sunaka za novog britanskog premijera pružilo je još jedan razlog za slavlje.
- Nema lepše stvari od imenovanja Rišija Sunaka na dan kad slavimo Divali - rekao je Radživ Dogra, bivši indijski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu u telefonskom razgovoru za NBC News.
Sunak, koji je indijskog porekla, u ponedeljak je postao lider konzervativaca a juče je imenovan za premijera.
U samoj Indiji neki građani su oduševljeni činjenicom da je neko njihove vere došao na čelo Ujedinjenog Kraljevstva.
- Indijac u Dauning stritu 10 je nešto predivno i presrećni smo zbog toga, i to baš na Divali. Iako je Britanac, učinio je Induse ponosnim što je jedan od nas postao tako velik - kaže Satiš Verna, vlasnik jedne radnje u Delhiju. Naročito su ponosni što se Sunak iako na čelu Britanije ne odriče svog porekla i vere.
Guardian podseća da je Sunak zakletvu kao poslanik položio na hinduističkom religijskom spisu od 700 stihova na sanskritu Bhagavad-Gita.
Za arhitektu Šašanka Džaina, pak, Sunakova veroispovest je irelevantna. Jednostavno, Indijci su ponosni što je neko njihovog porekla stigao do najviše pozicije u jednoj drugoj zemlji.
- Ovo je definitivno trenutak nacionalnog ponosa i samo se nadam da će uneti pozitivnu politiku u odnos između Indije i Britanije, ali ipak ne treba brkati stvari, na kraju krajeva, on pripada toj zemlji a ne Indiji - objašnjava Džain.
Slično je bilo i kada je Kamala Haris postala potpredsednica SAD 2019. godine. Rođena je u Kaliforniji kao ćerka dvoje imigrantskih roditelja: majke rođene u Indiji i oca rođenog na Jamajci. Nakon razvoda roditelja, Kamalu Haris je prevashodno odgojila njena samohrana hinduistička majka, Šjamala Gopalan Haris sa kojom je često putovala u Indiju.
Ali razlika je u tome što je Sunak rođen i odrastao u Engleskoj i što su njegove veze sa Indijom slabije.
Takođe, za razliku od Haris čija rodbina živi na jugu Indije, veruje se da Sunak nema rođake u Indiji. Njegov jedini rođak u toj zemlji je njegova tazbina koja je dobro poznata po kompaniji Infosis koju je njegov tast osnovao i pretvorio u softverskog giganta.
(Telegraf.rs)