Kritike na račun Makrona: "O nuklearnoj doktrini se ne govori"
Jedina nuklearna sila u EU ne bi imala nuklearni odgovor na ruski nuklearni napad u Ukrajini
Izjava Emanuela Makrona da u slučaju ruskog nuklearnog napada na Ukrajinu Francuska ne bi upotrebila nuklearno oružje, naišla je na žestoke kritike političkih protivnika i drugih posmatrača, pre svega zato što se, nuklearna doktrina uglavnom ne iznosi u javnost.
- Francuska ima nuklearnu doktrinu zasnovanu na vitalnim interesima zemlje koji su jasno definisani - rekao je Makron.
Tim povodom, bivši francuski predsednik Fransoa Oland ističe da uverljivost priče o nuklearnom oružju "ne počiva na tome da kažemo šta ćemo da radimo".
- O tome treba govoriti što manje a biti spreman za što više - rekao je Oland za francuski radio, prenosi Politico.
Francuska je jedina nuklearna sila u Evropskoj uniji, a Makronova izjava da neće odgovoriti na eventualni nuklearni napad u Ukrajini "ili u regionu" verovatno neće ubediti zemlje EU koje su i članice NATO kao što su Poljska, Rumunija ili Slovačka. Član 5 Povelje NATO navodi da u slučaju napada na jednu članicu, ostale su u obavezi da priskoče u odbranu.
Bruno Tetro, zamenik direktora Fondacije za strateška istraživanja komentarisao je Makronovu "zanimljivu" odluku da iznese limite francuske nuklearne doktrine, kao i trenutak kada je dao tu izjavu.
- Po mom mišljenju, pravi odgovor trebalo je da bude: Neću da igram ovu igru... i Putin mora da zna da će izgubiti - naveo je on.
Konkretno, Makron je odgovarajući na pitanje da li će se Francuska uzdržati od razmeštanja nuklearnih bombi kao odgovor na ruski nuklearni napad na ukrajinskom tlu, rekao "očigledno".
- Kad sam ga čuo, skoro da sam pao sa stolice - rekao je konzervativni poslanik Žan-Luj Tjero, potpredsednik odbora za oružanje snage u skupštini.
- To je politička greška. Jedan od principa debate o nuklearnom oružju je da postoji neizvesnost povodom toga šta se smatra vitalnim interesom - rekao je on.
Pretpostavlja da je Makronova poruka bila namenjena biračima kod kuće koji su zabrinuti zbog francuske vojne podrške Ukrajini i mogućnosti nuklearnog rata.
Zvaničnici NATO nisu komentarisali Makronovu izjavu, ali nezvanično kažu da je politika Alijanse da ne govori u kojim uslovima nuklearno oružje bi ili ne bi bilo upotrebljeno. Osim Francuske, u Evropi još Velika Britanija ima nuklearno oružje, a među članicama NATO samo još SAD.
(Telegraf.rs)