Izrael i Liban postigli istorijski sporazum: Zašto je ovo bitan dogovor i kako Evropa može da profitira?

Izrael je rekao da će uskoro početi da vadi naftu i gas iz Kariša i da ih izvozi u Evropu

Foto-ilustracija: Profimedia/AFP/JALAA MAREY, Shutterstock

Izrael i Liban postigli su istorijski sporazum, izjavili su u utorak lideri i jedne i druge strane, rešavajući višegodišnji spor oko pomorske granice koji uključuje velika naftna i gasna polja u Sredozemnom moru.

Sjedinjene Države pokušavaju da posreduju u dogovoru između susednih zemalja oko morske površine od 860 kvadratnih kilometara (332 kvadratne milje) koja je godinama bila sporna.

To uključuje naftno i gasno polje Kariš i region poznat kao prospekt Kana, za koje se očekuje da će pripasti izraelskim i libanskim vodama prema sporazumu. Izrael je rekao da će uskoro početi da vadi naftu i gas iz Kariša i da ih izvozi u Evropu.

- Konačna verzija ponude je zadovoljavajuća za Liban i ispunjava njegove zahteve i sačuvala je prava Libana na ovo prirodno bogatstvo - rekao je predsednik Libana Mišel Aun u izjavi nekoliko sati nakon što je primio konačnu ponudu Izraela preko američkog posrednika Amosa Hohštajna.

Aun je rekao da se nada da će sporazum, koji tek treba da bude potpisan, biti objavljen "što je pre moguće".

- Ovo je istorijsko dostignuće koje će ojačati bezbednost Izraela, ubrizgati milijarde u izraelsku ekonomiju i obezbediti stabilnost naše severne granice - rekao je izraelski premijer Jair Lapid.

Nacrt sporazuma ispunjava sve bezbednosne i ekonomske principe koje je postavio Izrael, rekao je Lapid.

Izraelski premijer će sazvati bezbednosni kabinet u sredu, nakon čega će uslediti poseban sastanak vlade, rekao je on.

Libanski zvaničnici su rekli da dogovor ne znači da će biti potpisan bilo kakav "sporazum" sa Izraelom i da ovaj sporazum nije korak ka normalizaciji odnosa između dve zemlje, koje su tehnički u ratu.

Ranije u utorak, libanski pregovarač i zamenik predsednika parlamenta Elias Bou Saab rekao je za CNN da "Liban smatra da (dogovor) uzima u obzir sve zahteve Libana i verujemo da bi druga strana trebalo da oseća isto".

U međuvremenu, glavni izraelski pregovarač Ejal Hulata rekao je: "Svi naši zahtevi su ispunjeni, promene koje smo tražili su ispravljene. Zaštitili smo bezbednosne interese Izraela i na putu smo ka istorijskom sporazumu".

U utorak, libanski ministar energetike Valid Fajad je takođe rekao da će francuska energetska kompanija Total, koja je vlasnik ugovora za istraživanje libanskih voda, "odmah" početi da radi na perspektivi Kanaa.

Pregovori su dobili zamah nakon što je kompanija za istraživanje nafte i gasa Energean sa sedištem u Londonu stigla u junu da započne razvoj polja Kariš u ime Izraela. Iako je brod Energeana daleko južno od sporne oblasti, deo polja je u oblasti na koju je Liban polagao pravo.

Hezbolah, moćna libanska šiitska milicija koju podržava Iran, zapretila je Energeanovoj gasnoj platformi ako počnu da proizvode gas pre nego što je postignut dogovor.

Hezbolah je u utorak odbio da komentariše kada ga je kontaktirao CNN, ali je oružana grupa koju podržava Iran ranije rekla da će se pridržavati svakog sporazuma koji je potpisala libanska vlada.

Istorijski sporazum ne utiče na kopnene granice, ali će verovatno ublažiti bezbednosne i ekonomske tenzije za obe zemlje.

Privremeni premijer Libana Nadžib Mikati rekao je u četvrtak da će sporazum učiniti "da nas definitivni rat u regionu zaobiđe".

(Telegraf.rs)