Ukrajina do sada povratila veliki deo teritorije: Šta će gubici Rusije značiti za Putina?

Ukoliko bi Putinova reputacija "nepobedivog lidera" počela da bledi, to bi svakako moglo da ima loše posledice po njega

Ilustracija: Telegraf/Tanjug/AP

U nedeljnim vestima na ruskoj državnoj televiziji najčešće se mogu čuti informacije u kojima se hvali uspeh Kremlja, međutim čini se da prošlog vikenda ta "tradicija" nije ispoštovana. 

- Ova nedelja na liniji fronta tokom specijalne vojne operacije u Ukrajini, bila je jedna od najtežih do sada. Naročito je bilo teško na frontu u Harkovu, gde su nakon napada neprijateljskih snaga koje su brojčano nadmašile naše, ruske trupe bile prisiljene da napuste gradove koje su prethodno oslobodile - rekao je voditelj Dmitrij Kiseljov.

Rusija je teritorije u blizini Harkova zauzela pre nekoliko meseci, ali nakon što je ukrajinska vojska započela kontraofanzivu, izgubili su značajan deo teritorije. Iako situacija na frontu nije zavidna, ruski državni medij je vrlo optimističan i odlazak ruske vojske sa ovih prostora ne smatraju povlačenjem.

- Rusko Ministarstvo odbrane odbacilo je glasine da su ruske trupe sramotno pobegle iz Balaklije, Kupijanska i Izjuma. Nisu pobegli, ovo je unapred planirano pregrupisanje trupa - navodi se u najnovijem izdanju provladinog lista "Ruska gazeta".

Međutim, analitičar u jednom moskovskom tabloidu ima drugačiji pogled na ou situaciju.

- Jasno je da smo potcenili neprijatelja. Ruskoj vojsci je trebalo jako dugo da bi reagovala i to je dovelo do kolapsa. Kao rezultat toga, mi smo pretrpeli poraz i trudimo se da smanjimo gubitke - rekao je on.

Ovaj "poraz" izazvao je bes u proruskim medijima, a svoje nezadovoljstvo nisu krili ni blogeri na društvenim mrežama koji krive vojsku za brojne propuste.

Istog mišljenja je i vođa Čečena Ramzan Kadirov.

- Ukoliko se danas ili sutra ne naprave neke izmene u strategiji biću primoran da razgovaram sa ruskim liderom i ministrom odbrane kako bih im objasnio kakva je zaista situacija na terenu. Situacija je vrlo interesantna, čak i zapanjujuća - rekao je Kadirov.

Šta ruski gubici znače za politiku Vladimira Putina?

Prošlo je više od šest meseci otkako je ruski predsednik Vladimir Putin započeo specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini. U prvim danima sukoba ruski političari i analitičari koji su bliži vladajućem režimu predviđali su da će ovo biti blickrig, odnosno da će cela akcija trajati svega nekoliko dana.

Međutim, šest meseci kasnije situacija je potpuno drugačija. Mnogi se zato pitaju da li će ovakva situacija na frontu imati posledice na politiku Vladimira Putina?

Više od 20 godina, Putin je među članovima ruske elite uživao reputaciju pobednika. Nekako je uvek uspevao da se izvuče iz svake situacije, pa su ga zato mnogi smatrali nepobedivim.

Mnogi su ga smatrali ruskom verzijom čuvenog iluzioniste Harija Hudinija jer kad god bi se našao zarobljen u lancima nekako je uvek uspeo da se oslobodi.

Međutim, analitičar BBC-a tvrdi da se 24. februara ove godine to zauvek promenilo.

Poslednjih šest meseci, tvrdi analitičar, pokazuju da je "sukob u Ukrajini bila Putinova loša procena". S obzirom na to da nisu uspeli da obezbede brzu pobedu, bili su primorani da otpočnu dugi, krvavi sukob kome se ne nazire kraj.

Ukoliko bi Putinova reputacija "nepobedivog lidera" počela da bledi, to bi svakako moglo da ima loše posledice po njega.

- Putin je svestan ruske istorije, zna da bivši ruski lideri koji su započeli rat, a nisu pobedili, nisu imali lep kraj - kaže analitičar u svom tekstu.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je juče novinarima da se "specijalna vojna operacija u Ukrajini nastavlja i da će trajati sve dok Rusija ne ispuni sve zadatke i ciljeve".

Putin teško priznaje grešku

Nakon ovih reči ne možemo a da se ne zapitamo koji je Putinov sledeći korak?

Teško je pronaći osobu koja zna šta Putin misli i planira. Stručnjaci tvrde da to u velikoj meri zavisi od vesti koje on dobija od vojnih i bezbednosnih funkcionera.

Međutim, dve stvari su dobro poznate a to je da Putin teško priznaje da je pogrešio i retko se povlači.

Prema onome što prenose ruski državni mediji, već vidimo znake da se za neuspehe na bojnom polju okrivljuje podrška Zapada Ukrajini.

- Kijev je, uz podršku NATO-a, pokrenuo kontraofanzivu - objavila je ruska državna televizija.

Postoji još jedno neprijatno pitanje koje mesecima lebdi u pozadini - ako ne može da postigne pobedu konvencionalnim oružjem, da li bi Putin mogao da posegne za nuklearnim naoružanjem?

Pre samo nekoliko dana, ukrajinski vojni načelnik Valerij Zalužnji je upozorio da "postoji direktna pretnja upotrebom, pod određenim okolnostima, taktičkog nuklearnog oružja od strane ruskih oružanih snaga".

Za sada u Kremlju nema znakova koji bi mogli da izazovu paniku kod ljudi.

Što se tiče lidera Kremlja, prošle subote, dok su iz Ukrajine stizali izveštaji da Rusija gubi teritorije, u Moskvi, Vladimir Putin je opuštenog izgleda otvarao novi panoramski točak, koji je postao najviši u Evropi.

Ruski predsednik izgleda i dalje veruje da će se, kao i novi Veliki točak Moskve, njegova specijalna operacija nekako okrenuti u njegovu korist, zaključuje BBC.

Video: Snimak susreta Putina i njegovog najvažnijeg generala privukao pažnju

(Telegraf.rs)