Česi ruše svinjsku farmu izgrađenu na mestu gde je bio logor za Rome

Istoričari navode da je 1.309 Roma završilo u logoru Leti u Južnoj Bohemiji tokom rata *. Mnogo je bilo dece među 326 onih koji su umrli od neuhranjenosti, bolesti i lošeg tretmana

Foto: Tanjug/AP

Radovi na uklanjanju češke farme svinja izgrađene na mestu nacističkog koncentracionog logora za Rome, treba da počnu danas, navodi BBC. 

Time je završena decenijama duga rasprava između vlasnika farme, vlade i organizacija za prava Roma.

Istoričari navode da je 1.309 Roma završilo u logoru Leti u Južnoj Bohemiji tokom rata. Mnogo je bilo dece među 326 onih koji su umrli tamo od neuhranjenosti, bolesti i lošeg tretmana.

Kamp su čuvali češki čuvari i niko od njih nije osuđen posle rata. Češki istoričari i političari dugo su imali nesuglasica o istoriji ovog logora i njegovoj tačnoj ulozi tokom holokausta. Leti je osnovala čehoslovačka vlada dve nedelje pre nacističke okupacije u martu 1939. godine, kao radni kamp za "građane koji ne vole da rade".

U julu 1942. godine nacističke vlasti su logor transformisale u "ciganski kamp", a prvi zatvorenici su stigli na jesen. Pošto nisu uspeli da drže pod kontrolom epidemiju tifusa, nacističke vlasti su zatvorile logor u maju 1943. godine. Oni koji su preživeli poslati su u Aušvic ili Moraviju.

Romska populacija Bohemije i Moravske je skoro u potpunosti nestala tokom "Porajmos-a" (proždiranja), kako Romi nazivaju holokaust.

Tokom sedamdesetih godina prošlog veka na lokalitetu je izgrađena svinjska farma, što je postalo izvor duboke agonije čeških Roma. Ova zajednica, do današnjeg dana je diskriminisana.

Tamo više nema bilo kakvog traga o logoru, a godišnje ceremonije često prođu uz smrad svinjske balege.

Među kritičarima rušenja farme je i bivši premijer Andrej Babiš, kojismatra da nije bio u pitanju koncentracioni, već radni logor.

Video: One se umiljavaju, a gazda ih četka: Kad telad nisu besna, farma nije tesna

(Telegraf.rs)